Stoic World – nowa marka [dostępność, cena]

Na zegarkowej mapie pojawiła się właśnie nowa, budżetowa marka Stoic World. Premierowa kolekcja, składająca się z trzech modeli, pod względem wzornictwa nawiązuje mocno do kultowych klasyków.

Nowe marki zegarkowe pojawiają się i znikają z horyzontu w dość imponującym tempie. Co rusz na naszej skrzynce mailowej ląduje informacja o nowym, niezależnym, zegarkowym tworze, którego pomysłodawcy chcą podbić jakże już mocno nasycony rynek. Problem w tym, że znakomita większość z nich kończy swój byt jeszcze zanim na dobre się rozwinie. Jak trudno jest zbudować własną markę wie ten, kto kiedykolwiek spróbował robić coś na własną rękę. Od czasu do czasu na łamach CH24.PL możecie przeczytać o firmach, którym z jakiegoś powodu wróżymy sukces i przetrwanie. Jak będzie ze Stoic Watch – ciężko zgadnąć, ale uwagę zwraca powiązana z przedsięwzięciem osoba Petera Speake-Marina.

Peter Speake-Marin
Peter Speake-Marin

Brytyjski zegarmistrz, absolwent szwajcarskiej szkoły WOSTEP, kilka lat temu rozstał się z sygnowaną swoim nazwiskiem marką Speake-Marin (dzisiaj funkcjonującą już niezależnie od Petera, o czym więcej TUTAJ) i wystartował z projektem pod nazwą The Naked Watchmaker. Jego głównym założeniem było i jest szeroko pojęte szerzenie zegarmistrzowskiej wiedzy i kultury. Teraz Peter, wraz z dwoma znajomymi, rusza z własną marką budżetowych zegarków. Marką dość kontrowersyjną, ale tu ocenę pozostawimy już Wam. Jej nazwa stanowi bezpośrednie odniesienie do wywodzącej się z Aten (III wiek p.n.e.) filozofii stoicyzmu.

Stoic Pilot
Stoic Pilot

Stoic World ma z założenia być projektem skierowanym do początkującego pasjonata zegarków, który dysponuje niewielkim budżetem i chęcią posiadania dobrej klasy tradycyjnego produktu. Premierowa kolekcja składa się z trzech modeli, ewidentnie inspirowanych zegarmistrzowskimi klasykami. Wszystkie powstają w Azji i napędzane są kalibrami od Seiko – jednym kwarcowym (z chronografem) i dwoma automatycznymi z serii NH.

Stoic Sports Watch
Stoic Sports Watch

Estetyczne inspiracje stojące za wszystkimi trzema modelami są więcej niż ewidentne. Chronograf (38 mm) to klasyczna panda z trzema totalizatorami i bezelem ze skalą tachymetru. Pilot z antracytową tarczą (38 mm) jako żywo przypomina klasyczne lotniki z połowy ubiegłego stulecia, ze szczególnym ukłonem w kierunku pewnej manufaktury z Schaffhausen. Diver z kolei (43,5 mm) czerpie z projektów datowanych na lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Wszystkie zegarki zrobione są ze stali, wyposażone w szafirowe szkiełka (i dekle, w dwóch modelach mechanicznych) i wodoszczelność na poziomie 100m. Na deklu każdego naniesiona jest maksyma Seneki – „Nothing is ours, except time” („Nic nie należy do nas, poza czasem”).

Wszystkie trzy modele Stoic dostępne są w internetowym sklepie marki. Za chronograf trzeba zapłacić 290USD (~1.060PLN). Pilota wyceniono na 390USD (~1.430PLN), a divera na 490USD (~1.795PLN).

Więcej o Stoic World na oficjalnej stronie TUTAJ.

Stoic Pilot
Stoic Pilot