„Start-Stop-Reset: 88 Epic Stainless Steel Chronographs” – rekordowa aukcja domu Phillips

14 maja w genewskim hotelu La Reserve dom aukcyjny Phillips przeprowadził wyjątkową, tematyczną aukcję. Jej bohaterem były zamknięte w stalowych kopertach chronografy, z których kilka osiągnęło zdumiewające rezultaty.

Na dzisiejszym rynku aukcyjnym marka „Phillips Bacs and Russo” powoli staje się klasą samą w sobie. Podczas gdy kilka największych i najbardziej znanych domów (Christie’s, Antiquorum) boryka się z różnego rodzaju problemami, Phillips wyrósł jak feniks z popiołów, w dużej mierze dzięki osobie Aurela Bacsa. Bacs jest jednym z najwyżej cenionych ekspertów od zegarków vintage, aukcji i inwestowania w mechaniczne zegarmistrzostwo – choć akurat ta ostatnia cecha chyba najmniej wspólnego ma z pieniędzmi wydawanymi na współczesnych licytacjach. Zorganizowana właśnie w Genewie aukcja „Start-Stop-Reset” w całości poświęcona została nowemu fenomenowi vintage – stalowym chronografom. O ile zegarki ze stoperem zawsze były stawiane wysoko w umownej piramidzie prestiżu, stal nie podzielała tego statusu. Teraz niektórzy mówią, że stal to nowa platyna, a urok jej surowości i techniczności zyskuje na uznaniu… oraz wartości.

Pod młotek aukcyjny trafiło 88 bardzo starannie wybranych chronografów, od marek pokroju Patek Philippe i Rolex, przez cenione Universal Geneve, Omega i coraz mocniej dostrzeganego Longinesa, po firmy bliżej nieznane przeciętnemu odbiorcy, często od dawna nieistniejące już na zegarkowej mapie. Sprzedano wszystkie pozycje, a kilka z nich osiągnęło imponujące, światowe rekordy. 6 zegarków sprzedano za ponad 1mln USD każdy, a łączny przychód z aukcji daleko przekroczył najśmielsze szacunki domu Phillips.

Królem – jak zwykle zresztą – okazał się Rolex. 44-milimetrowy chronograf Split-second Ref.4113 (Lot.56) z manualnym mechanizmem, zrobiony przez Rolexa w 1942, roku sprzedano za 2.405.000CHF, przy szacowanej cenie w przedziale 800.000 – 1.600.000CHF. To absolutny rekord osiągnięty przez naręczny zegarek marki, tylko potwierdzający jej aukcyjny status.

Rolex Ref.4113
Rolex Ref.4113

Niewiele mniej nowy właściciel zapłacić musiał za Rolexa Cosmograph Daytona „Paul Newman Oyster Sotto” Ref.6263. Model z manualnym kalibrem Valjoux 727 i brązową tarczą osiągnął cenę 1.985.000CHF (szacowana 750.000 – 1.500.000CHF). Kto myślał, że ubiegłoroczny rekord aukcji „Lesson One” długo nie zostanie pobity, zapewne mocno się zdziwił.

Rolexa Cosmograph Daytona „Paul Newman Oyster Sotto” Ref.6263
Rolexa Cosmograph Daytona „Paul Newman Oyster Sotto” Ref.6263

Również ponad milion franków szwajcarskich osiągnął Cosmograph „The Doctor” z 1966 roku. Nowy właściciel modelu ze srebrną tarczą i stalową bransoletą musiał uszczuplić swoje konto o 1.085.000CHF.

Cosmograph „The Doctor”
Cosmograph „The Doctor”

Spośród innych sprzedanych z sukcesem chronografów warto wspomnieć także choćby o trzech Heuerach – Autavi Ref.2446 (Lot.28) i dwóch „czarnych” egzemplarzach – Monaco (Lot.42) i Autavia (Lot.57) – które osiągnęły ceny sporo ponad szacowane maksimum. Razem ze złotą Autavią z aukcji Sotheby’s (detale TUTAJ) to łącznie cztery Heuery zaznaczające rosnące znacznie marki na rynku vintage. Podobnie było z Longinesem.

Całkiem nieźle – osiągając bardzo dobre wyniki – poradziły sobie również marki raczej nie kojarzone z aukcyjnym parkietem: Eterna, Juvenia, Ulysse Nardin, Grana (Certina) i Tiffany&Co..

Pełną listę zegarków wraz z detalami i cenami znajdziecie TUTAJ.