SIHH 2015: Panerai Luminor 1950 3 Days Chrono Flyback Automatic Ceramica

Wiemy już, że w trakcie styczniowych targów SIHH w Genewie firma Panerai pokaże m.in. ceramicznego, czarnego Luminora z chronografem doposażonym w funkcję powracającej wskazówki.

Clou zegarka stanowi połączenie zaprezentowanego po raz pierwszy dwa lata temu mechanizmu P.9100 z ceramiką. Do tej pory werk ten trafiał wyłącznie do modeli w stali lub złocie. Przypomnę, że P.9100 to mechanizm chronografu z kołem kolumnowym i pionowym sprzęgłem, pracujący ze standardową częstotliwością 4Hz. Dwa bębny sprężyny „ładowane” przez częściowo szkieletowany i sygnowany logiem OP rotor, zapewniają 3 dni rezerwy chodu. Całe, składające się z 302 części dzieło inżynierów z Neuchâtel można oglądać przez przeszklony i lekko przydymiony (a przez to lepiej pasujący do czarnej koperty) dekiel.

Officine Panerai PAM580
Officine Panerai PAM580

Czarna tarcza zegarka to jeden ze znaków rozpoznawczych Panerai. Opisywana już przez nas niezliczoną ilość razy struktura kanapki i charakterystyczna tarczka małej sekundy na godz. 9 to elementy, które nie pozwolą pomylić zegarka z żadnym innym. W opisywanym modelu (PAM00580) na cyferblat trafiło również okienko daty (na godz. 3), luminowa w kolorze kości słoniowej oraz napisy, w tym Flyback i Ceramica.

Officine Panerai PAM580
Officine Panerai PAM580

Do obsługi stopera służą przyciski umieszczone po lewej stronie koperty – na godz. 10 (start / stop) oraz 8 (reset). Jeśli w trakcie dokonywania pomiaru naciśniemy przycisk na godz. 8 wskazania zostaną wyzerowane oraz – w tym samym momencie – pomiar na nowo rozpoczęty. To właśnie funkcja flyback. W przypadku PAMa 580 firma zdecydowała się na zastosowanie dwóch centralnych wskazówek stopera. Pierwsza z nich – niebieska – rejestruje upływające sekundy, podczas gdy druga zajmuje się liczeniem mijających minut. Dzięki temu tarcza wolna jest od dodatkowych liczników, a design całości bardziej spójny z DNA Panerai.

Officine Panerai PAM580
Officine Panerai PAM580

Materiał z którego powstała 44mm, matowa, czarna koperta (WR100m) to tlenek cyrkonu. Ta syntetycznie pozyskiwana ceramika jest lekka, wyjątkowo odporna na zarysowania (w stosunku do stali – do 5x bardziej odporna) oraz korozję i wysokie temperatury. Budulec koperty powstaje w skomplikowany sposób. W początkowym procesie cyrkon w proszku przekształcany jest w czarną ceramikę. Następnie każdy element koperty jest indywidualnie formowany i przechodzi kolejne etapy wypalania (w niskiej temperaturze – około 100°C, a następnie w podwyższonej temperaturze – aż do 1500°C) przez około trzy dni. Końcówka produkcji to sprawdzenie i ostateczne dopasowanie wymiarów plus piaskowanie gwarantujące ładne, matowe wykończenie.

Officine Panerai PAM580
Officine Panerai PAM580