SIHH 2014: Panerai Radiomir Platino oraz Oro Rosso 47mm Special Editions
Należąca do Richemont Group firma Officine Panerai przedstawiła właśnie dwa nowe wcielenia Radiomirów. W zegarkach z kolekcji Special Editions zastosowano 12-kątny bezel nawiązujący do modeli z lat 30. minionego wieku.
Panerai przyzwyczaił już miłośników marki do drobnych, wręcz kosmetycznych zmian dokonywanych w kolekcjach Luminor i Radiomir na przestrzeni lat. Z roku na rok mówimy raczej o ewolucji, a nie rewolucji. Czasem jednak pojawia się coś, co znacząco odbiega od normy. Tak jest z zaprezentowanym kilka dni temu platynowym lub wykonanym z czerwonego złota Radiomirem. O ile sam kształt 47mm koperty (poduszeczka) oraz rozkład elementów (charakterystyczna czcionka cyfr oraz struktura „kanapki”) na tarczy są wszystkim doskonale znane, to już 12-kątny bezel można uznać za sporą nowość.
Nowość jednak tylko pozornie. Panerai w swoim butiku we Florencji już pod koniec lat 30. ubiegłego stulecia stworzył niewielką ilość modeli Radiomir z 12-kątnym bezelem i inskrypcją „OFFICINE PANERAI – BREVETTATO”. Model różnił się od tych przeznaczonych dla Włoskiej Marynarki Wojennej i zamiast udziału w wojnie, trafiał na nadgarstki przedstawicieli władz wojskowych, którzy zajmowali się testowaniem nowych przyrządów.
W nowym wcieleniu Radiomira napis BREVETTATO pojawia się tylko na deklu – jako grawer otaczający szafirowe szkiełko, przez które widoczny jest mechanizm czasomierza. „Obudowa” zegarka składa się z trzech nakręcanych na siebie części: bezela, części środkowej i dekla. Dzięki temu rozłożenie i złożenie całości oraz dostęp do poszczególnych elementów Radiomira jest łatwiejszy.
Uszy zegarka (charakterystyczne „wire lugs” czyli wkręcane, cienkie „druciki”), jego rozmiar (47mm) oraz użyte szkiełko (2,1mm – Plexiglas®) również nawiązują do pierwowzoru.
Jako siłę napędową Panerai wykorzystał mechanizm OP XXVII zbudowany na bazie werku Minerva 16-17. Kaliber pojawił się już w 2012 roku w modelach PAM00398 oraz PAM00399 (także w część kolekcji Special Editions). Pracujący z częstotliwością 18.000 A/h mechanizm wyróżnia duże koło balansowe (ze śrubkami służącymi do regulacji), sprężyna włosowa Philipsa oraz regulator w postaci łabędziej szyi. Po pełnym nakręceniu nowe PAMy będą pracowały nieprzerwanie przez 55 godzin.
Wodoodporne do około 50m zegarki są limitowane – powstanie po 100 egzemplarzy modelu w platynie (PAM00521) i czerwonym złocie (PAM00522). Do sprzedaży trafią na brązowym pasku ze skóry aligatora, a zadebiutują oficjalnie już 20 stycznia na genewskim SIHH.