SIHH 2013: Piaget Emperador Coussin XL Ultra-Thin Minute Repeater
Piaget to niekwestionowany lider w produkcji cienkich mechanizmów. W 2013 do bogatej rodziny „Ultra-Thin” dołączy mierzący jedynie 4,8mm grubości kaliber z komplikacją repetycji minutowej.
Mechanizm zegarka – oznaczony numerem 1290P – składa się z 407 części, z czego niektóre np. koła zębate mają zaledwie 0,12mm wysokości! Dla porównania ludzki włos to „aż” 0.08mm… Gwarantujący nieprzerwaną pracę przez blisko 40 godzin napęd zegarka zamknięto w kopercie z różowego złota o niewielkiej grubości (9,4mm) ale niestety sporej średnicy (48mm). Rozmiar wynika pośrednio z konieczności wytworzenia „pudła rezonansowego”, dzięki któremu emitowany przez zegarek dźwięk będzie bardziej pełny, głośny i czysty. Skonstruowanie tak skomplikowanego, a zarazem cienkiego mechanizmu to bez wątpienia podniesienie poprzeczki, którą Piaget ustawił swoim rywalom bardzo wysoko.
Sam zegarek nie ma jako takiej tarczy. Kopertę od góry i od dołu wieńczy szafirowe szkiełko, będące jednocześnie „witryną”, za którą zamknięto opisany wcześniej mechanizm. Obie strony czasomierza kryją atrakcyjne dla oka smaczki. Patrząc od strony dekla wzrok przykuwa piękny, złoty mikrorotor nakręcający bęben sprężyny. Przy brzegu widać również gongi i młotki odpowiadające za „akustyczne” wskazanie godziny. Pomimo niewielkiej grubości i wydawać by się mogło kruchej konstrukcji, młotki uderzające w gongi generują dźwięk o głośności zbliżonej do standardowej, którą wydają repetiery i o ponoć wyjątkowo czystym brzmieniu. Czy tak jest przekonamy się już wkrótce – podczas SIHH. Cały ręcznie zdobiony i wykończony mechanizm robi na zdjęciach wrażenie. Od strony „tarczy” widzimy złote indeksy, które zostały wkomponowane w szafirowy dysk, pełniący rolę cyferblatu.
Na jedenej ze stron znalazłem informację, że najcieńszy mechanizm z repetycją minutową stworzył w latach 80-tych Gerald Genta. Miał zaledwie 2,72mm grubości, ale niestety ówczesna technologia wymuszała jego bardzo delikatne traktowanie – w przeciwnym wypadku stawał się podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dzisiejsze czasy i park maszynowy jakim dysponuje Richemont Group z pewnością zagwarantują wysoką precyzję i wytrzymałość czasomierza. W końcu płacąc 250.000$ za jeden z 10 egzemplarzy, nabywca ma prawo tego oczekiwać.
Kilka przedpremierowych zdjęć live PIAGET Emperador Coussin XL Ultra-Thin Minute Repeater znajdziecie TUTAJ.
opracowanie: Tomasz Kiełtyka