SIHH 2013: A.Lange&Söhne Grand LANGE 1 „Lumen”
Na styczniowym SIHH niemiecka manufaktura Lange&Söhne przedstawi zegarek, który zadziwiająco dobrze łączy klasyczne zegarmistrzostwo LANGE i modernistyczną, funkcjonalną stylistykę – Grand LANGE 1 „Lumen”.
Ulokowane w Glashutte A.Lange&Söhne to jedna z tych manufaktur, która mówiąc kolokwialnie ma w nosie zmieniające się trendy i mody rzeźbiące, często boleśnie niestety, każdą praktycznie branżę towarów luksusowych… z zegarkami włącznie. Jedno spojrzenie na dzisiejsze portfolio i na pierwsze premiery LANGE z roku 1994 daje wyobrażenie, jak konserwatywny i powściągliwy jest design firmy. Można by nawet pomyśleć, że dla saksońskiego twórcy stylistyka jest tylko opakowaniem mającym podkreślić mechaniczne możliwości. W tak klasycznym i tradycyjnym zestawieniu najbardziej szalony (choć to i tak duże słowo) czasomierz z logo A.Lange&Söhne to pokazany przed rokiem Zeitwerk Luminous z transparentną, szafirową tarczą i luminescencyjnymi indeksami godzinowymi cyfrowego wskazania czasu. Rozwijając ten koncept, za mniej więcej miesiąc w Genewie LANGE zaprezentuje nowy, przezroczysty zegarek. Tym razem będzie to wersja Grand LANGE 1 – „Lumen”.
Po łacinie „Lumen” oznacza „Światło” (to także miara strumienia świetlnego w układzie SI) – i to najlepsza definicja oddająca pomysł zegarmistrzów LANGE po kierownictwem Anthonego de Haas’a. Model Grand LANGE 1 (w nowej wersji z ubiegłego roku) wyposażono w przezroczystą tarczę z szafirowego szkła. Umieszczono pod nią zmyślnie zaprojektowane dyski (dwa) dużej daty (tzw. Outsize Date). Aby spełnić założenie projektu tj. luminescencję datownika, LANGE przeprojektowało tradycyjny system datownika, stosując pełny, pokryty luminową dysk (a właściwie krzyż) wartości dziesiętnych i przezroczysty dysk jednostek – umieszczone odpowiednio jeden nad drugim. Dzięki temu całość może się łatwo naświetlić w każdym momencie. Wspomniana szafirowa tarcza jest dodatkowo pokryta specjalną powłoką, która przepuszcza promienie UV niezbędne do naładowania luminowy. Tarcza godzin i minut oraz mała sekunda to już w pełni tradycyjne, pełne cyferblaty z poczernionego srebra (także z luminową). Kompozycję dopełnia rezerwa chodu AB/AUF na godz.3.
W niespełna 41mm kopercie z platyny (40.9×9.8mm) pracuje ręcznie nakręcany i fantastycznie udekorowany kaliber L095.2. Pojedynczy bęben sprężyny zapewnia 72h rezerwy chodu, balans pracuje z częstotliwością 21.600 A/h a całość złożona jest ręcznie z 400 komponentów, w tym 42 kamieni.
A.Lange&Söhne stworzy 200 egzemplarzy Grand LANGE 1 „Lumen”. Przyznaję, że dość odważna koncepcja manufaktury wypada co najmniej ciekawie.