SIHH 2012: Cartier Tank Anglaise

Podczas tegorocznego Salon International de la Haute Horlogerie firma Cartier przedstawiła nowego członka rodziny Tank – model Anglaise. Zegarek charakteryzuje „wtopiona” w kopertę koronka.

SIHH 2012 to dla manufaktury Cartier 11 nowych modeli i 4 nowe mechanizmy. Wśród tych pierwszych na szczególną uwagę zasługuje Tank Anglaise. Zegarek powstał jako kolejny – po Tank Américaine, Tank Française – etap rozszerzania kultowej i chyba najbardziej rozpoznawalnej linii czasomierzy szwajcarskiego producenta.

Cartier Tank Anglaise
Cartier Tank Anglaise

Zegarmistrzowie Cartier od dawna chcieli stworzyć czasomierz o kształcie idealnego prostokąta. W nowym modelu – dzięki umieszczeniu koronki wewnątrz koperty – stało się to możliwe. Rozwiązanie takie, o czym miałem okazję się przekonać, daje sporo korzyści. Koronka nie uwiera, a przez to że jest „ukryta”, zminimalizowano szansę jej uszkodzenia. Ponadto bardzo wygodnie się nią operuje. Tank Anglaise zachowuje przy tym wszystkim cechy charakterystyczne dla rodziny, do której przynależy tj. sposób połączenia bransolety z kopertą (tworzą płynne przejście, jedną całość), rzymskie cyfry czy niebieskie wskazówki w kształcie szabli.

Tank Anglaise dostępny będzie dla kobiet i mężczyzn w trzech rozmiarach i w kopertach z trzech rodzajów złota. Największe z modeli zasili manufakturowy werk MC 1904, widoczny przez przeszklony dekiel.

Tank Anglaise Medium

Cartier Tank Anglaise Medium
Cartier Tank Anglaise Medium

Kopertę o wymiarach 29.8mm x 39.2mm x 9.5mm wykonano z 18-ct, rodowanego, białego złota. Podobnie jak tarczę i bransoletę. Całość wysadzona jest diamentami (łącznie 13.3ct). Porujszające się po tarczy niebieskie wskazówki chroni szafirowe szkiełko. Zegarek jest wodoodporny do 30 metrów (100 stóp). Jednostką napędzającą jest w tym przypadku automatyczny kaliber 076.

Tank Anglaise Small

Cartier Tank Anglaise Small
Cartier Tank Anglaise Small

W przypadku tej wersji, mierząca 22.7mm x 30.2mm x 7.19mm koperta powstała z różowego złota. Jej boki wysadzane są diamentami o łącznej wadze 0.8ct, a w środku zamknięto kwarcowy mechanizm 057. Tarcza zegarka ma kolor srebrny i jest lakierowana, natomiast wodoodporność – podobnie jak w poprzednim przypadku – to 30 metrów.

Tank Anglaise Large

Cartier Tank Anglaise Large
Cartier Tank Anglaise Large

Największego członka rodziny wyposażono w obudowę z rodowanego, białego złota o wymiarach 36.2mm x 47mm x 9.82mm. W jej wnętrzu pracuje chluba Cartier – automatyczny manufakturowy werk 1904 MC.

Cartier Tank Anglaise

źródło: Cartier
opracowanie: Tomasz Kiełtyka