SIHH 2011: Calibre de Cartier Astrotourbillon titanium
Limitowany do 100szt., dostępny w tytanowej kopercie Astrotourbillon, z pewnością wzbudzi spore zainteresowanie podczas nadchodzącego Salon International de la Haute Horlogerie.
Astrotourbillon, nad którym prace trwały 5 lat, zaprezentowany został po raz pierwszy w zeszłym roku. Teraz „zasili” czasomierz Calibre de Cartier. Ten dystyngowany zegarek, którego dość dużą średnicę (47mm) rekompensuje niewielka waga (dzięki zastosowaniu tytanowej koperty), jest w całości (zarówno koperta jak i mechanizm) bardzo precyzyjnie wykończony. Czasomierz stanowi przykład „wielkiego zegarmistrzostwa” w wykonaniu Cartiera. Na rynek trafi tylko 100 numerowanych egzemplarzy.
Kaliber 9451 MC z tourbillonem.
Tak jak w klasycznym tourbillonie, jego klatka napędzana jest trzecim kołem zębatym. Jednak stworzony przez zegarmistrzów marki Cartier (pod wodzą Carole Forestier-Kasapi) spektakularny wariant, nazwany Astrotourbillon, posiada kilka cech czyniących go unikatowym. Po pierwsze, klatka umieszczona jest w centrum mechanizmu, co wymagało przeprojektowania całego kalibru od podwójnego bębna sprężyny począwszy, aż po wskazanie godzin i minut. Po drugie, o wizualnej niezwykłości Astrotourbillona świadczą balans i koło wychwytowe, które zlokalizowano na innej osi obrotowej niż klatka (umiejscowiono je na obrzeżu klatki, liniowo względem osi obrotu). Po trzecie klatka torubillonu ulokowana jest nieco ponad resztą mechanizmu (zamiast być z nim zintegrowana w klasyczny sposób), pomiędzy dwoma tarczami.
Taka niezwykła konstrukcja niesie za sobą oczywiście wizualne i techniczne konsekwencje. Wydłużona klatka tourbillonu wykonuje w ciągu jednej minuty, jeden pełny obrót wokół całej tarczy, a jej mostek w kształcie strzałki służy jako wskazówka sekundowa. Od strony technologicznej zaś, aby zapewnić perfekcyjnie zbalansowaną pracę klatki, platynowy ciężarek stanowiący przeciwwagę, został umiejscowiony na drugim końcu całości (ukrytym pod środkiem tarczy). Aby ułatwić kontrolę bezwładności podczas obracania się klatki, jej waga została maksymalnie zredukowana (0.39g bez platynowej przeciwwagi) m.in. dzięki zastosowaniu tytanu.
Zaprojektowany w 2010 kaliber 9451 MC został zamknięty w imponującej, mierzącej 47mm średnicy kopercie. Lekkość tytanu i ergonomiczny kształt gwarantują, że spory rozmiar nie będzie odczuwalny na nadgarstku. Na tarczy można podziwiać rzymskie cyfry (godziny), z których XII jest zdecydowanie większa od pozostałych. Na podziałce sekundowej producent umieścił cyfry arabskie. Warto również zwrócić uwagę na oktagonalną koronkę, którą ochrania satynowano-szczotkowana podwójna osłona. W centralnej części tarczy widnieje wyłącznie logo Cartier. Termicznie obrabiane, niebieskie wskazówki stanowią idealne dopełnienie całości.
Informacje techniczne:
Mechanizm: kaliber z ręcznym naciągiem – 9451 MC, Astrotourbillon; 17 ¾ linii (40.10 mm), grubość 9.01 mm, 23 kamienie, 192 części, 21,600 vph; około 48h rezerwy chodu; indywidualnie numerowany
Koperta: tytanowa, o średnicy 47mm; oktagonalna, tytanowa koronka wysadzana szafirem;
Szkiełko: szafirowe
Dekiel: przeszklony szafirowym szkiełkiem
Wodoodporność: 30 metrów
Pasek: czarny, ze skóry aligatora
Klamra: regulowana, z zatrzaskiem i zabezpieczeniem; wykonana z 18ct białego złota
tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka