Seiko Prospex Diver’s PADI – Basel 2016 [zdjęcia live, ceny]

Jeden z najpopularniejszych twórców zegarków nurkowych połączył siły z największą nurkową organizacją na świecie. Owocem mariażu są dwa divery – jeden z kinetyczno-kwarcowym, a drugi z mechanicznym napędem.

PADI (Professional Association of Diving Instructors) to założone przez dwóch Amerykanów stowarzyszenie profesjonalnych trenerów nurkowania, które od 1967 roku zrzesza pod swoimi skrzydłami najlepszych w tym fachu. Dzisiaj liczy łącznie około 136.000 certyfikowanych instruktorów i 6.300 licencjonowanych centrów nurkowych. Pierwszy dedykowany temu sportowi zegarek Seiko powstał raptem dwa lata przez założeniem PADI, a że japoński producent jest na tym polu pionierem i jednym z wiodących graczy, mariaż obu marek nie może zaskakiwać.

Seiko PADI
Seiko PADI

Seiko będzie wspierać czynnie organizację PADI, ze szczególnym naciskiem na PROJECT AWARE, mający zwrócić uwagę na problemy i ochronę oceanów. Z tej okazji przygotowano tez dwa dedykowane zegarki. Pierwszym z nich jest kinetyczny Kinetic GMT Diver’s Ref.SUN065.

W dużej, charakterystycznej, stalowej kopercie o średnicy 47.5mm (14.1mm grubości) Seiko zamknęło własny kaliber 5M85 z kwarcowym regulatorem i kinetycznym naciągiem. Naciąg taki to nic innego jak mechaniczny moduł, który tak jak w zegarku automatycznym wykorzystuje ruch (np. ręki) do wytworzenia i skumulowania energii potrzebnej mechanizmowi. Rezerwa chodu 5M85 wynosi pełne 6 miesięcy, a jej aktualny stan łatwo sprawdzić wciskając przycisk na godz.2 koperty. Kaliber gwarantuje dokładność chodu na poziomie +/- 15s na miesiąc i poza aktualnym czasem ma wskazanie GMT oraz datę.

Seiko Kinetic GMT Diver’s
Seiko Kinetic GMT Diver’s

Utrzymana w niebieskim kolorze kompozycja to nurkowy bezel i zamknięta pod szkłem tarcza z dużymi, nałożonymi indeksami i czerwoną, szkieletowaną wskazówką GMT. W zestawie z silikonowym paskiem zegarek kosztuje 630EUR (~2.700PLN).

Seiko Kinetic GMT Diver’s
Seiko Kinetic GMT Diver’s

Z naszego punktu widzenia ciekawsza propozycja Seiko PADI to Prospex Automatic Diver’s Ref.SRPA21. Protoplastą modelu był nurek Seiko Ref.6309 z 1976 roku, dziś jeden z ulubionych czasomierzy początkujących kolekcjonerów vintage. Zegarek z entuzjastycznie przyjętej linii, będącej reedycją SRP (z przydomkiem „Turtle” czyli „żółw”) ma stalową kopertę o obłym obrysie i średnicy 45mm, zakręcaną koronkę na godz.4, stalową bransoletę z zatrzaskiwanym zapięciem, pełny dekiel i nurkowy bezel z niebiesko-czerwoną wkładką. Niebieska, ładnie opalizująca tarcza otrzymała zestaw nałożonych indeksów z luminową, dwie duże wskazówki z wypełnieniem z tej samej substancji i podwójne okienko datownika, wskazujące dzień tygodnia (w dwóch językach) oraz datę. Całość osłania szkiełko Hardlex.

Seiko Prospex Automatic Diver’s
Seiko Prospex Automatic Diver’s

Prospex Automatic Diver’s jest wodoszczelny do 200m i wyposażony w kaliber 4R36 ze stop-sekundą i opcją ręcznego dokręcenia. Pełne naładowanie sprężyny gwarantuje 41h rezerwy. Za ten model trzeba zapłacić 430EUR (~1.840PLN).

Więcej o organizacji PADI przeczytacie TUTAJ.

Seiko Prospex Automatic Diver’s
Seiko Prospex Automatic Diver’s
Seiko Prospex Automatic Diver’s
Seiko Prospex Automatic Diver’s