Seiko Presage Cocktail – Manhattan, Martini a może Margarita? [cena]

Budżetowe zegarki japońskiego Seiko to nie tylko bogata kolekcja świetnych diverów. Zaprojektowany oryginalnie na rodzimy rynek Cocktail łączy klasykę z ciekawymi elementami stylistyki, inspirowanej eleganckimi barami.

Seria trafiła na rynek japoński w roku 2010, i choć wtedy była dostępna tylko w jego obrębie, szybko zyskała sobie szerokie grono międzynarodowych fanów. Za stylistyczną inspiracją stały podobno (przynajmniej tak twierdzi marka) ekskluzywne cocktail-bary, z ich eleganckimi wnętrzami i atmosferą glamour. Jakkolwiek to interpretować, zegarek był całkiem klasyczny, z prostą kopertą i dużymi, arabskimi indeksami na tarczy. Nowy Cocktail, pokazany na tegorocznym BaselWorld, różni się widocznie od swojego protoplasty.

Seiko Cocktail 2010 / foto: yeomanseiko.com
Seiko Cocktail 2010 / foto: yeomanseiko.com

Seria liczy w sumie 8 referencji, rozłożonych na dwa modele: prosty i z komplikacjami. Dwa odpowiadające za napęd kalibry automatyczne to odpowiednio 4R35 z centralnym sekundnikiem oraz 4R57 z rezerwą chodu i analogową datą. Oba mają 41h rezerwy, dokręcanie z koronki, stop sekundę i 3Hz balans z manufakturową sprężyną z seikowego stopu Spron.

Seiko Presage Cocktail
Seiko Presage Cocktail

W miejsce arabskich indeksów z oryginalnej referencji SARB068 Seiko zaproponowało proste indeksy godzinowe, nałożone na efektownie giloszowaną bazę z kilkoma warstwami błyszczącej powłoki. Kolorystykę dobrano inspirując się znanymi drinkami. Niebieski to „Blue Moon”, srebrno-niebieski nawiązuje do „Sky Diving”, ciepła kremowa szarość odpowiada koktajlowi „Side Car”, kolor szampański to kultowa „Margarita”, srebro odpowiada klasycznemu „Martini”, brąz „Manhattanowi” a ciemno-szary to „Espresso Martini”… aż chce się pić.

W każdej wersji – niezależnie od waszych drinkowych preferencji – zegarek wygląda na dopracowany w detalach (fazowane wskazówki, trójwymiarowe indeksy), dopieszczony i de facto dużo droższy, niż cena na metce. To zresztą cecha wspólna wszystkich budżetowych propozycji Seiko.

Niektóre wersje oferowane będą w stali, pozostałe trafią do kopert z PVD w kolorze żółtego lub różowego złota. Obudowa ma 40.5mm średnicy i odpowiednio 11.8mm albo 14.5mm grubości. W polerowanym bezelu osadzono wypukłe szkiełko Hardlex. Przeszklony jest też dekiel. Zależnie od modelu koperta zamocowana został na stalowej bransolecie albo skórzanym pasku z motylkiem.

Za 3-wskazówego Cocktaila trzeba będzie zapłacić od 410EUR (~1.750PLN). W wersji z komplikacjami cena rośnie do 540EUR (~2.300PLN). Kampai(!)

Seiko Presage Cocktail
Seiko Presage Cocktail