Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams [dostępność, cena]

Pharrell Williams od lat jest wiernym przyjacielem, kolekcjonerem i nieoficjalnym ambasadorem marki Richard Mille. Teraz artysta wreszcie doczekał się zadedykowanego mu zegarka, którego centralnym punktem jest… kask astronauty z widokiem Ziemi z Marsa.

Przyznać trzeba, że Richard Mille to jedna z najbardziej osobliwych marek zegarmistrzowskich na świecie. Mało który zegarkowy brand może sobie pozwolić na taką dowolność w swoich produktach i – teoretycznie – nie liczenie się z realiami rynku. Zegarki RM są technologicznie zaawansowane, robione z zupełnie egzotycznych materiałów, projektowane w oderwaniu od jakichkolwiek trendów i… rozchwytywane przez kolekcjonerów. Marka dochowała się armii wiernych fanów, którzy każdy kolejny projekt Richarda i jego ekipy przyjmują z entuzjazmem. Wśród tych fanów jest także wielu znanych i lubianych, na czele z Pharrellem Williamsem. Amerykańskie „cudowne dziecko” muzyki, producent, kompozytor, autor tekstów i laureat niezliczonej ilości muzycznych nagród (w tle leci właśnie „Happy”) z zegarkami RM widywany jest często i z dużą intensywnością zmiany kolejnych modeli. Co ciekawe, dotychczas Williams nie miał egzemplarza sygnowanego swoim nazwiskiem, ale i ten stan rzeczy uległ właśnie zmianie.

RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams zaprojektowany został wspólnie z artystą i zainspirowany ponoć jego fascynacją kosmosem i kosmicznymi podróżami. Williams mówi: „zawsze fascynowało mnie patrzenie w niebo. W każdym aspekcie swojej działalności szukam czegoś nowego i odmiennego. Praca z Richardem pozwala robić coś, czego nie zrobił nikt wcześniej.”

Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams
Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams
Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams
Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams

Nawiązanie jest ewidentne już na pierwszy rzut oka – centralny punkt otwartej tarczy zegarka stanowi hełm astronauty z odbijającym się w jego szybce widokiem Ziemi widzianej z powierzchni Marsa. Tę oryginalną kompozycję zrobiono z ręcznie grawerowanego, złotego elementu, który został pomalowany (również ręcznie) emalią grand feu. Sam kask to natomiast tytan, pomalowany na biało aerografem, po bokach ozdobiony diamentami.

Zawieszony pod tarczą mechanizm z mostkami z tytanu swoją architekturą również nawiązuje do klimatów kosmicznych. Efekt podbija dodatkowo wkomponowany w tytanową płytę główną element z niebieskiego awenturynu. Kaliber RM52-05 wyposażono w tourbillon z balansem taktowanym na 3Hz, 42h rezerwy chodu oraz ręczny naciąg. Wskazania sprowadzono jedynie do godzin i minut, odmierzanych tradycyjnie dwoma szkieletowanymi, centralnie zamocowanymi wskazówkami.

kaliber RM52-05
kaliber RM52-05

Beczułkowata, brązowa koperta RM 52-05 (49,94 x 42,35 x 16,15 mm) zrobiona została z karbonowego TPT oraz Cermetu – kompozytu ceramiki i tytanu. Po jej prawej zamontowano dużą koronkę z gumowym ringiem, imitującym oponę marsjańskiego łazika. Całość zamocowano na pomarańczowym, gumowym pasku. Powstanie raptem 30 egzemplarzy zegarka, każdy wyceniony na bagatela 969 000 USD (~3 765 000 PLN) plus podatki.

Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams
Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams

Richard Mille RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams

Producent Richard Mille
Nazwa modelu RM 52-05 Tourbillon Pharrell Williams
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu RM52-05
Rezerwa chodu (h) 42
Koperta Cermet
Wysokość (mm) 16,9
Wodoszczelność 30m
Pasek gumowy
Limitacja 30