Rado Captain Cook Automatic – z nową tarczą i skórzanym, podróżnym etui [dostępność, cena]

Ciesząca się dużą popularnością reedycja historycznego modelu Captain Cook z 2017 roku doczekała się liftingu. Za bazę posłużył ponownie zegarek Rado dla nurków, z lat 60. minionego stulecia.

Jeśli zapytacie, jakie zegarkowe wspomnienia przywołuje u mnie rok 2017, to odpowiem krótko: głównie z Rado Captain Cook. Podczas targów Baselworld kojarzona z nowoczesnymi zegarkami z ceramiki firma Rado zaskoczyła wszystkich, pokazując model odbiegający stylistycznie od tych z ówczesnej oferty. Czasomierz powstał na bazie divera z 1962 roku, stworzonego przez Szwajcarów na część kapitana Jamesa Cooka – angielskiego żeglarza, astronoma i kartografa. Nowy CC miał zaledwie 37 mm średnicy i to „coś”, co wielu próbuje stworzyć, ale tylko nielicznym się udaje. Podsumowując: diver Rado, utrzymany w klimatach retro z 37 mm kopertą… Mieszanka wybuchowa, ale ryzyko się opłaciło. Po przetestowaniu modelu HyperChrome Captain Cook (jego recenzja do poczytania TUTAJ), podtrzymuję ostatnie zdanie: „Kiedyś na pewno go sobie kupię.”. Na 2019 rok Rado zaplanowało kolejną reedycję CC – ze zmienioną, bliższą oryginałowi tarczą.

Rado Captain Cook - od lewej: z 1962, z 2017 i z 2019 roku
Rado Captain Cook – od lewej: z 1962, z 2017 i z 2019 roku

Cyferblat modelu Captain Cook Automatic 2019 jest brązowy i został ozdobiony szlifem słonecznym. W jego górnej części widać logo i towarzyszącą mu, ruchomą kotwiczkę – znak rozpoznawczy mechanicznych zegarków Rado. Jej tło jest fioletowe (w poprzedniej wersji było czerwone), co stanowi jeszcze wierniejsze nawiązanie do pierwowzoru. Poza tym zegarek ma te same cechy co poprzednik – charakterystyczne, wyraziste wskazówki i indeksy, obrotowy bezel z ceramiczną wkładką oraz pełny dekiel z 3 widocznymi na nim konikami morskimi.

Co ciekawe producent podaje wymiary 37 mm x 40,6 mm x 14,3 mm, co oznaczałoby, że zegarek nieznacznie zmienił swoje gabaryty (mniejsza wysokość i większa grubość). Zachowano przy tym ten sam mechanizm ETA C07.611 z 80-godzinną rezerwą chodu i mocno wypukłe, frontowe szkiełko.

Rado Captain Cook Automatic
Rado Captain Cook Automatic

Rado Captain Cook Automatic Limited Edition powstanie w ilości 1962 egzemplarzy, opatrzonych na deklu napisem „One out of 1962” (bez konkretnego numeru). Zegarek trafi do sprzedaży w specjalnym, skórzanym etui podróżnym, w którym znajdzie się również bransoleta mesh, dwa paski (skórzany i NATO) oraz narzędzie do ich wymiany. Całość wyceniono na 9 120 PLN. Swoją oficjalną premierę w Polsce nowy Captain Cook będzie miał na początku kwietnia, a do salonów powinien dotrzeć dwa tygodnie później.

Rado Captain Cook Automatic Limited Edition

Producent Rado
Nazwa modelu Captain Cook Automatic Limited Edition
Ref. 763.0500.3.131
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu ETA C07.611
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza brązowa
Koperta stal
Średnica (mm) 37 x 40,6
Wysokość (mm) 14,3
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta, NATO
Limitacja 1962