Panerai Luminor Submersible 1950 Left-Handed Titanio PAM569

Po przygotowanym na tegoroczny SIHH modelu PAM00557 przyszedł czas kolejny zegarek z logo OP i koronką po lewej stronie. Tym razem jest to rasowy nurek z rodziny Submersible – PAM00569.

Zegarki z koronką umieszczoną po lewej stronie koperty nie są niczym niezwykłym w portfolio Officine Panerai – firma oferowała je komandosom z Włoskiej Marynarki Wojennej już w latach 40. XX wieku. W kolejnej dekadzie do oferty OP weszły stworzone dla Egipskiej Marynarki zegarki z obrotowym bezelem, który idealnie nadawał się do nurkowania (pomagał określać czas niezbędny do wynurzenia).

PAM00569 to 47mm koperta z tytanu. Przy takim rozmiarze o wiele wygodniejsze dla wielu osób może okazać się przemieszczenie koronki wraz z jej charakterystyczną osłoną na lewą stronę. Dzięki temu odstający od obudowy element nie wrzyna się w nadgarstek przy codziennym użytkowaniu (choć muszę przyznać, że osobiście – podczas testów modelu PAM00372 – nie miałem z tym żadnych problemów).

PAM569
PAM569

Czarną tarczę zegarka ozdobiono wzorem Clous de Paris, a następnie naniesiono na nią punktowe i bagietkowe indeksy wypełnione Super-LumiNovą w kolorze ecru. Nadaje ona zegarkowi charakteru vintage – w przeciwieństwie do większości modeli z oferty OP, w których zastosowano zieloną substancją świecącą, wyglądającą bardziej nowocześnie. Za wskazanie czasu odpowiadają dwie centralne wskazówki, wypełnione częściowo luminową. Dzięki temu, że poddano je szkieletowaniu, pracująca pod spodem wskazówka sekundnika będzie zawsze widoczna.

Przemieszczenie koronki z prawej do lewej strony wymusiło zmianę – w stosunku do standardowych PAMów – umiejscowienia dwóch wskazań widocznych na tarczy. I tak datę można odczytać z okienka na godz. 9, a tarczka małej sekundy została wkomponowana na godz. 3. Za wszystkie funkcje zegarka odpowiada automatyczny kaliber P.9000 taktowany na 4Hz. Ten manufakturowy mechanizm zapewnia pełne trzy dni rezerwy chodu, osiągane dzięki dwóm bębnom sprężyny zasilanym przez działający dwukierunkowo rotor. Werk pozwala na szybką regulację czasu – w skokach godzinowych, w przód i w tył – bez wpływu na pracę sekundnika czy wskazówki minutowej.

PAM569
PAM569

Panerai Luminor Submersible 1950 Left-Handed Titanio trafi do salonów na postarzanym, brązowym pasku ze skóry cielęcej, w drewnianym pudełku, w którym znajdzie się również dodatkowy gumowy pasek i narzędzie, które pozwoli na jego wymianę. PAM00569 będzie objęty limitacją do 1000 szt., a to oznacza, że – jak to w przypadku PAMów często bywa – lepiej pospieszyć się z jego kupnem, bo wkrótce jedynym wyjściem może okazać się polowanie na rynku wtórnym, za o wiele większe niż te widoczne na metce pieniądze.