Oris Chronoris Williams 40th Anniversary Limited Edition [zdjęcia live, cena]

Przygotowany we współpracy z teamem Williams Martini Racing F1 zegarek Orisa powstał by uczcić okrągłą, 40. rocznicę zdobycia przez Williams Racing pierwszego tytułu Grand Prix. Za inspirację posłużył chronograf z lat 70. – Chronoris.

Całkiem niedawno, bo na marcowych targach w Bazylei, Oris pokazał utrzymany w klimacie retro model Chronoris Date (jego opis znajdziecie TUTAJ). Wtedy też mieliśmy okazję zobaczyć debiutujący teraz oficjalnie chronograf firmy z Hölstein, z powiększoną do 40mm kopertą o tym samym co Chronoris Date kształcie i klasie WR=100m. Poza stalową obudową, uwagę zwraca przede wszystkim widoczna pod szafirowym szkiełkiem kompozycja tarczy zegarka. Zamiast układu liczników 3-9 lub 3-6-9, Oris wykorzystał rozstawienie pionowe 12-6. I tak na górze znajdziemy 30-minutowy licznik stopera, a pod nim – licznik 12-godzinny.

Oris Williams 40th Anniversary LE - tarcza
Oris Williams 40th Anniversary LE – tarcza

Na czarnym cyferblacie dominuje kolor biały (podziałka minutowa, ramka okienka datownika, wskazówki na tarczkach chronografu), niebieski (centralny sekundnik) oraz ich połączenia (skala tachymetru). Niebieski nawiązuje do oryginalnego „Williams blue”. Dopełnienie projektu stanowią nakładane, stalowe indeksy wraz z towarzyszącymi im kulkami z substancji świecącej, czyli elementy bardzo charakterystyczne w zegarkach z lat 70.

Oris Williams 40th Anniversary LE - dostępne warianty
Oris Williams 40th Anniversary LE – dostępne warianty

Dostępne będą 3 wersje zegarka: na skórzanym lub gumowym pasku (cena 3.500CHF, czyli ~13.350PLN) albo na stalowej bransolecie (cena 3.800CHF, czyli ~14.500PLN). W każdym z wariantów w zestawie znajdzie się pasek NATO wraz z narzędziem ułatwiającym jego wymianę.

Oris Williams 40th Anniversary LE - dekiel
Oris Williams 40th Anniversary LE – dekiel

Na deklu zegarka wygrawerowano logo Williams Racing. Zamknięty pod nim mechanizm to kaliber 673 – konstrukcja z automatycznym naciągiem na bazie ETA 7750. Werk pracuje z częstotliwością 4Hz i zapewnia 48h rezerwy chodu. Łącznie mury firmy Oris opuści 1000 egzemplarzy modelu Williams 40th Anniversary Limited Edition.

Oris Williams 40th Anniversary LE - komplet
Oris Williams 40th Anniversary LE – komplet