Officine Panerai Radiomir 1940 3 Days GMT Oro Rosso (PAM 570)

Nowy, pokazany dopiero co Radiomir stanowi wizualne uosobienie prostoty, która od lat przyświeca marce Panerai przy produkcji zegarków.

PAM00570 to model pokazany przez firmę z Neuchâtel na początku kwietnia czyli w czasie, kiedy Internet i prasę branżową wciąż jeszcze „zalewały” przeróżne relacje z Bazylei. W efekcie premiera przeszła praktycznie bez echa – a szkoda, bo zegarek – zwłaszcza od strony mechanicznej – zasługuje na uwagę.

Radiomir 1940 3 Days GMT Oro Rosso zasili szeregi kolekcji Special Edition, co w praktyce oznacza, że objęto go limitacją (w tym przypadku – do 300 egzemplarzy). Koperta zegarka powstała z czerwonego złota 5nPt do produkcji którego użyto zwiększonej ilości miedzi (odpowiadającej w duże mierze za barwę) jak i odrobiny platyny (zabezpiecza przed oksydacją). W wnętrzu 47mm obudowy zamknięto zabezpieczoną od góry szafirowym szkłem tarczę w kolorze brązowym, udekorowaną satiné soleil, czyli szlifem słonecznym. I choć mi osobiście ten motyw zdobniczy średnio się podoba, w tym przypadku wygląda elegancko. Cyferblat ma oczywiście strukturę „kanapki” będącą znakiem rozpoznawczym Panerai, a na jego powierzchnię trafiła zarówno mała sekunda, jak i okienko daty (które zawsze uważam za stylistycznie najsłabszy punkt wszystkich zegarków OP).

PAM00570
PAM00570

Widoczny w dolnej części tarczy napis GMT odnosi się do wskazania czasu w dodatkowej strefie czasowej. Zrealizowano je za pomocą drugiej, zakończonej grotem centralnej wskazówki godzinowej. W celu łatwiejszego ustawienia czasu, wskazówkę GMT będzie można – za pomocą koronki – przemieszczać w 1-godzinowych skokach do przodu lub do tyłu.

Mechanizm P3001/10
Mechanizm P3001/10

Za mechaniczny napęd zegarka posłużył ręcznie nakręcany kaliber z 3-dniową rezerwą chodu – P.3001/10. Przez przeszklony dekiel widać szkieletowaną konstrukcję – włącznie ze wskaźnikiem rezerwy chodu oraz dwoma bębnami sprężyny. Płyta główna mechanizmu jest groszkowana, natomiast elementy typu mostki czy bębny ozdobiono szczotkowaniem, co nadało całości bardziej „technicznego” charakteru.

Dopełnieniem zegarka będzie brązowy pasek zakończony złotą klamerką.