MB&F HM5 CarbonMacrolon

MB&F to jedna z tych manufaktur, które nigdy nie idą na kompromis. Dowodem niech będzie najnowsza wersja Horological Machine No.5.

Maximilian Büsser to człowiek, który nigdy nie idzie na łatwiznę. Kiedy po latach pracy w Harrym Winstonie postanowił zaryzykować i pójść własną drogą, obrał strategię, na jaką zdecydowałoby się bardzo niewiele osób na jego miejscu. MB&F powstał jako marka tworząca mechaniczne maszyno-zegarki, które wymykają się standardom, kanonom, a często i rozsądkowi. Mówiąc wprost i obrazowo: Büsser robi co chce – buduje zegarki zgodne ze swoim wyobrażeniem i wizją. Co jednak istotniejsze, robi to z wielkim sukcesem, ożywiając dość sterylną zegarkową branżę coraz to nowymi rozwiązaniami. Dokładnie tak samo było przy projektowaniu czarnej wersji Horological Machine No. 5. Zamiast iść na skróty i pokryć stalową kopertę czarnym PVD lub DLC, MB&F zlecił przygotowanie zupełnie nowego tworzywa o nazwie CarbonMacrolon.

HM5 CarbonMacrolon
HM5 CarbonMacrolon

Ponieważ konstrukcja i forma koperty HM5 (inspirowanej sylwetkami karoserii samochodów sportowych lat 70-tych ubiegłego stulecia) jest na tyle złożona, że pokrycie tradycyjną powłoką groziłoby jej łatwym uszkodzeniem, kompozyt, nad którym prace rozpoczęto 18 miesięcy temu, musiał spełnić szereg wymogów. CarbonMacrolon to zaawansowany polimer (na bazie materiału wynalezionego przez firmę Bayer w roku 1963) z wstrzykniętą nanostrukturą karbonową (karbonowe nanorurki). Otrzymany materiał jest wytrzymały, odporny (także na zarysowania), a przy tym pozwala na obrobienie go mniej więcej tak samo, jak stali. Dodatkowo materiał jest czarny na wskroś, choć to akurat nie powinno mieć znaczenia, zważywszy na jego właściwości wytrzymałościowe.

HM5 CarbonMacrolon
HM5 CarbonMacrolon

Czerń starannie wykończonej koperty HM5 zestawiono z fioletem, użytym na ramkach okienek wskazujących czas i rotorze automatycznego mechanizmu. Jego parametry oraz reszta detali są tożsame z oryginalną wersją w tytanie – odsyłamy więc do naszego opisu TUTAJ.

HM5 CarbonMacrolon powstanie w limitowanej serii 66 egzemplarzy, każdy za 63.000USD (~204.000PLN).