Jaeger-LeCoultre Geophysic True Second Limited Edition [dostępność, cena]
Przeprojektowany model Geophysic True Second z nieco większą kopertą i niebieską tarczą będzie można kupić… tylko w internetowym sklepie Jaeger-LeCoultre. Wygląda na to, że manufaktura z Le Sentier dołącza do grona marek coraz mocniej doceniających sprzedaż on-line.
O Geophysic i jego historii pisaliśmy pokrótce trzy lata temu (TUTAJ), kiedy to firma Jaeger-LeCoultre zdecydowała się na stworzenie reedycji znanego modelu z 1958 roku i tym samym włączenie jej do regularnej kolekcji. W 2015 szwajcarski producent pokazał zmodyfikowaną wersję zegarka z komplikacją skaczącej sekundy (czytaj TUTAJ) i to właśnie na jej bazie przygotowano teraz nową, limitowaną wersję Geophysic True Second. Czasomierz dostępny będzie od 5 grudnia 2017 roku tylko(!) za pośrednictwem strony jaeger-lecoultre.com.
Zegarek powstanie w limitowanej liczbie 100 egzemplarzy, ale przypomni o tym jedynie grawer na deklu „limited edition – one of 100 pieces” („edycja limtowana – jeden ze stu egzemplarzy”). Trudno stwierdzić dlaczego Jaeger-LeCoultre nie pokusił się o wprowadzenie numeracji. Być może chodzi o uniknięcie sytuacji, w której ludzie nie kupią zegarka, bo wybrany przez nich numer będzie już zajęty.
W stosunku do wersji z 2015 roku nowy Geophysic True Second otrzymał minimalnie większą kopertę (39,6 mm średnicy i 11,8 mm grubości) oraz tarczę w kolorze niebieskim. Na udekorowany szlifem słonecznym cyferblat naniesiono biały krzyż (w środkowej części) oraz proste, stalowe indeksy godzinowe. Tym ostatnim przyporządkowano – na ringu otaczającym całość – niewielkie kulki z luminowy. W połączeniu z substancją świecącą na centralnych wskazówkach, odczyt czasu możliwy jest również kiedy trafimy np. do ciemnego pomieszczenia.
Za komplikację True Second, czyli skaczącej niczym w zegarkach kwarcowych sekundy, odpowiadać będzie automatyczny kaliber 770. Pracujący z częstotliwością 4Hz werk pozwoli na akumulację energii niezbędną do napędzania zegarka przez kolejne 40 godzin. Widoczny przez szafirowe szło dekla mechanizm ozdobiono pasami genewskimi, a wykonany z 22-karatowego, różowego złota wahnik jest częściowo szkieletowano. Kaliber 770 umożliwia także zmianę czasu w skokach o jedną godzinę do przodu lub tyłu, bez konieczności zatrzymywania sekundnika / modyfikacji wskazań minut. To rozwiązanie z pewnością docenią osoby często podróżujące i zmieniające strefy czasowe.
Jaeger-LeCoultre Geophysic True Second trafi do przyszłych właścicieli na brązowym pasku z cielęcej skóry. Cena powinna oscylować wokół 42.000 PLN.
Na czym polega komplikacja skaczącej sekundy?
Że sekundnik zachowuje się trochę tak jak w zegarku kwarcowym – skacze co sekundę, zamiast płynnie się przemieszczać
https://ch24.pl/slownik/s/skaczaca-sekunda-martwa-sekunda/
Dzięki za wytłumaczenie. Świat zegarków jest atrakcyjny. Gdyż każdego dnia można nauczyć się czegoś zupełnie nowego.