Jaeger-LeCoultre Atmos Hermès
Owocem współpracy firm Hermès, Les Cristalleries de Saint-Louis (jeden z najbardziej prestiżowych producentów szkła) oraz Jaeger-LeCoultre jest limitowana do 176 sztuk, nowa odsłona zegara Atmos.
Produkowane przez Jaeger-LeCoultre Atmosy, to zegary biurkowe z wyjątkowym systemem „zasilania”, bazującym na rozszerzalności temperaturowej gazów. Zamknięta w specjalnej kapsule mieszanka, na skutek zmian ciepła w otoczeniu rozszerza się lub kurczy, zwiększając rezerwę chodu (w zakresie miedzy 15° a 30°C zmiana o jeden stopień wystarczy aby zapewnić Atmosowi dwa dni pracy!).
Tytułowy Atmos Hermès to owoc współpracy trzech marek. Jedną z nich jest wiodący producent prestiżowych wyrobów ze szkła – Les Cristalleries de Saint-Louis. Firma ta stworzyła kryształową kopułę. W tym celu wykorzystano technikę doublé, polegającą na nakładaniu na siebie kolejnych warstw szkła – również barwionych. Tylko sześciu pracowników CdSL ma kwalifikacje i doświadczenie niezbędne do wykonania tej czynności.
W pierwszej fazie wydmuchiwana jest kula, będąca bazą dla ostatecznej konstrukcji. Kolejny krok polega na wtłaczaniu krótkich serii powietrza, przy równoczesnym podgrzewaniu całości. Przed poddaniem dalszej obróbce używa się drewnianego przyrządu w kształcie chochli – nadaje on kształt szklanej bańki. Pierwszy etap jest wyjątkowo trudny: rzemieślnik – ze względu na brak przezroczystości – nie widzi warstw emalii. Równocześnie czterech innych pracowników firmy przygotowuje masę szklaną w jasnym kolorze, wykorzystując podgrzewanie, aby nadać jej sferyczny kształt.
Teraz przychodzi etap, w którym jeden z pracowników końcem swojej rurki do dmuchania odciąga białą emalię, a inny nalewa w to miejsce jasnokolorowe szkło. Tak stworzone warstwy materiału są następnie umieszczane w sferycznej formie o średnicy około 30cm, a potem w specjalnym piecu, który stopniowo wychładza całość (zapobiegając pęknięciu szkła). Kiedy kula osiągnie właściwą, bezpieczną temperaturę, waży około 10kg. Teraz oznaczone wcześniej miejsca są polerowane, dzięki czemu kopuła uzyskuje efekt „łezek”.
Na koniec w „obudowę” montowany jest mechanizm Jaeger-LeCoultre 560 ze wskazaniem godzin i minut. Jego balans oscyluje z częstotliwością dwóch wahnięć na minutę (w zegarkach naręcznych jest to średnio 300 razy na minutę, co sprawia, że zużycie energii jest 250 razy większe niż w Atmosie). Całość łożyskuje 15 kamieni.
tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka