IWC Pilot’s Watch Edition „150 Years” – SIHH 2018 [zdjęcia live, dostępność, cena]

W jubileuszowej ofercie przygotowanej na 150-lecie istnienia IWC Schaffhausen nie mogło zabraknąć zegarków z jakże ważnej dla manufaktury kolekcji Pilot’s. Rodzinę stanowią 3 modele, w tym jedyny w całej linii roczny kalendarz.

IWC jest jedną z tych zegarkowych manufaktur, które swoimi historycznymi produktami uformowały pewne zegarkowe kanony. W czasie dwóch wojen światowych we wschodniej części Szwajcarii powstawały zegarki dla pilotów i nawigatorów niemieckich sił powietrznych. Ich stylistyka na czele z czarnymi cyferblatami, dużymi wskazówkami, czytelną podziałką minutową oraz sporymi indeksami godzinowymi na stałe wpisała się do kanonu zegarkowego designu. Na tym tle jubileuszowe referencje pilotów IWC wyglądają jak stylistyczna ekstrawagancja, tym bardziej gdy pod uwagę weźmiemy komplikacje.

IWC Pilot's Watch Chronograph "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Chronograph „150 Years”

Flagowy spośród trzech pilotów „150 Years” jest Annual Calendar – jedyny w całej rocznicowej kolekcji model z tą właśnie komplikacją. Roczny kalendarz w modelu Big Pilot’s IWC pokazało już wcześniej w seryjnych modelach – nowy wyróżnia niebieska, lakierowana tarcza. Wskazania kalendarza rozłożono w formie wachlarza na godz.12, z okienkami dla miesiąca, daty i dnia tygodnia. Zegarek, zgodnie z naturą rocznego kalendarza, będzie wymagał korekty raz w roku, na koniec lutego.

Reszta tarczy to tradycyjne w Big Pilotach, przerośnięte wskazówki z luminową i dwie małe tarcze: sekundnik i 7-dniowa rezerwa chodu. Gwarantuje ją automatyczny kaliber 52850. Big Pilot’s Watch Edition „150 Years” powstanie w liczbie 100 egzemplarzy, każdy za 20.200EUR (~83.760PLN).

IWC Pilot's Watch Big Pilot Annual Calendar "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Big Pilot Annual Calendar „150 Years”

Tyle samo (po 100 sztuk) wyniesie limitacja dwóch Big Pilotów z komplikacją dużego datownika. Jego sporych rozmiarów okienko (z dwoma dyskami) umieszczono na wysokości godz.12 i zbalansowano ulokowanym po przeciwnej stornie (godz.6) małym sekundnikiem.

IWC Pilot's Watch Big Pilot's Big Date "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Big Pilot’s Big Date „150 Years”

Do wyboru dwa cyferblaty: niebieski albo biały i manualnie nakręcany kaliber 59235 z potężną, 8-dniową rezerwą. Mechanizm zamknięty został w stalowej kopercie średnicy 46.2 mm z czarnym paskiem ze skóry. Niezależnie od koloru, Big Pilot’s Big Date kosztuje 14.200EUR (~58.880PLN).

IWC Pilot's Watch Big Pilot's Big Date "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Big Pilot’s Big Date „150 Years”

Na końcu listy rocznicowych pilotów znalazło się miejsce dla klasycznego chronografu – moim zdaniem najciekawszej z nowości. Zegarek w wersji ze stoperem oferowany jest jedynie z białą tarczą i czarno-niebieskimi aplikacjami – i wygląda w tej kombinacji nadspodziewanie rasowo.

IWC Pilot's Watch Big Pilot Chronograph "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Big Pilot Chronograph „150 Years”

Za wskazania stopera, czas i datę odpowiada automatyczny kaliber 79320 z 44h rezerwy chodu, opakowany w 43 mm kopertę ze stali z pełnym deklem. Chronografów będzie równo 1.000 – każdy za 5.600EUR (~23.200PLN).

IWC Pilot's Watch Chronograph "150 Years"
IWC Pilot’s Watch Chronograph „150 Years”