IWC Ingenieur Automatic Edition Laureus
Ingenieur Automatic z kolekcji Vintage jest piątym zegarkiem, dedykowanym przez manufakturę IWC Schaffhausen fundacji Laureus Sport For Good. Ubrany w błękitne barwy czasomierz kontynuuje wspieranie działalności fundacji pomagającej dzieciom z najbiedniejszych regionów świata.
Założona w 1999 roku przez Daimler Chrysler (dzisiaj Daimler) i grupę Richemont organizacja Laureus powstała, aby poprzez sport i edukację (projekt Magic Bus na terenie Indii) wspierać rozwój najmłodszych obywateli naszego globu, żyjących w najbiedniejszych częściach świata. Jej głównym ramieniem jest fundacja Laures Sport For Good Foundation, a podstawowym narzędziem działania sport, jako uniwersalny język łączący ludzi na całym świecie. Na przestrzeni 12 lat ponad 80 projektów zapewniło pomoc przeszło 1 milionowi dzieci dotkniętych niedostatkiem i chorobami współczesnej cywilizacji. Działająca przy organizacji grupa Laureus World Sport Academy zrzesza pod swoimi skrzydłami – pełniące rolę ambasadorów – legendy sportu takie jak Boris Becker, Mark Spitz, Edwin Moses, Bobby Charlton, Franz Beckenbauer, Sergey Bubka, Nadia Comaneci, Mika Hakkinen, Tony Hawk, Michael Johnson, Martina Navratilova, Jack Nicklaus i wielu innych. Łącznie członkowie organizacji to zdobywcy ponad 100 medali olimpijskich, 100 Mistrzostw Świata i przeszło 200 światowych rekordów. Ich praca, połączona ze wsparciem udzielanym przez marki Mercedes-Benz, Vodafone i manufakturę IWC Schaffhausen niesie rokrocznie nieocenioną pomoc dziesiątkom tysięcy najmłodszych, dla których sportowa aktywność jest być może jedyną drogą do normalnego, godnego życia. Choć sport może się wydawać dziwną metodą walki z niedostatkami współczesnego świata, każdy rok działalności Laureusa daje zupełnie odmienne świadectwo.
Jak powiedział kiedyś Nelson Mandela: „Sport posiada moc zmieniania świata. Moc inspirowania. Moc integrowania ludzi w sposób inaczej praktycznie nie osiągalny. Przemawia do młodzieży językiem doskonale dla niej zrozumiałym. Sport może dawać nadzieję tam, gdzie kiedyś była tylko rozpacz. Jest potężniejszy niż rządy w łamaniu rasistowskich barier”.
Jeden z partnerów Laureusa, manufaktura IWC Schaffhausen towarzyszy pracom organizacji już od kilku lat, czynnie wspierając finansowo jej działalność. Współpracę zainaugurował przedstawiony w roku 2006, dedykowany i limitowany (jak wszystkie kolejne) model chronografu Portuguese w charakterystycznym, niebieskim kolorze – barwach Laureusa. Po nim pokazały się kolejno modele Pilot’s Watch Chronograph Automatic (2007), DaVinci Chronograph (2008) i Portuguese Automatic (2009/10). Ingenieur Automatic Edition Lauresus jest piątym czasomierzem szwajcarskiej marki, który – ubrany w błękitno-niebieskie barwy – dumnie prezentuje logo organizacji i idee kryjące się za jej działalnością (nie zapominając oczywiście o części środków ze sprzedaży zegarka przeznaczanej fundacji).
Oprócz wspomnianego koloru niebieskiego, wyróżniającego każdy z modeli Laureus, jeszcze jednym elementem zarezerwowanym dla tych ściśle limitowanych wersji jest pełny dekiel z bardzo wyjątkowym grawerunkiem. Pośród dzieci uczestniczących w projektach fundacji każdorazowo organizowany jest konkurs na specjalny rysunek, a zwycięska praca umieszczana na stalowym deklu. Spodnią część Ingenieura Laureus zdobi dzieło 8-letniego Sohela Arbara Khana z Bombaju, przedstawiające grupkę dzieci przygotowujących się do meczu piłkarskiego.
Pochodzący z kolekcji Vintage Ingenieur Automatic, reedycja modelu z roku 1955, jest doskonałym połączeniem klasycznej elegancji z codziennym, delikatnie sportowym stylem. Chyba najbardziej ceniony i lubiany w całej kolekcji Vintage model napędza manufakturowy kaliber automatyczny 80111 z systemem naciągu konstrukcji legendarnego zegarmistrza i niegdysiejszego pracownika IWC – Alberta Pellatona. Po raz pierwszy zaprezentowany w 2005 roku mechanizm ma zintegrowany system antywstrząsowy i konstrukcję zapewniającą jednocześnie zwiększona odporność na mechaniczne zużycie (ścieranie się komponentów) oraz łatwiejsze serwisowanie. Balans pracuje z częstotliwością 4Hz, a w pełni naciągnięta sprężyna pozwala na 44 godziny pracy.
Prosta, acz piękna stalowa koperta o średnicy 42.5mm i znacznej grubości 14.5mm osłania błękitną tarczę z delikatnym, dyskretnym szlifem słonecznym. Do bólu ascetyczny design to jedynie nakładane, rodowane indeksy, okienko daty i logo kolekcji Ingenieur z wpisaną weń błyskawicą. Stalowe wskazówki wypełniono niewielką ilością masy luminescencyjnej a sekundową zakończono kontrastującym, czerwonym grotem. Skórzany pasek (z aligatora) dopełniający kreacji, został oczywiście zabarwiony na kolor niebieski, i zapinany jest na stalową klamrę.
W położonej nad brzegiem Renu w Schaffhausen manufakturze powstanie dokładnie 1000 numerowanych egzemplarzy tego pięknego, błękitnego czasomierza.
Opracowanie: Łukasz Doskocz