IWC Big Pilot’s Perpetual Calendar LE
Komplikacja wiecznego kalendarza to prawdziwa duma manufaktury IWC Schaffhausen. Najnowszym, wyposażonym we własny mechanizm z wiecznym kalendarzem zegarkiem – dziełem zegarmistrzów znad Renu – jest dość kontrowersyjny Big Pilot’s Perpetual Calendar Limited Edition 2010.
Stworzona przez legendarnego Kurta Klausa (wywiad z zegarmistrzem TUTAJ) komplikacja wiecznego kalendarza (z ang. perpetual calendar) Made In Schaffhausen jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych wydarzeń w długoletniej historii marki. Ceniona przez kolekcjonerów i pasjonatów komplikacja, która otworzyła manufakturze drogę do świata Haute Horlogerie, po raz pierwszy pokazana została publiczności w modelu Da Vinci (Ref.3750) w roku 1985. Kolejnymi czasomierzami z wiecznym kalendarzem, tworzonymi początkowo na bazie kalibrów ETA i Valjoux 7750, były: Portofino Perpetual (Ref.3541 oraz 2050), Novocento (Ref.3546) oraz DaVinci Split-Second (Ref.3751) czy bardziej współcześnie Portuguese (Ref.5021 i 5022), DaVinci Edition Kurt Klaus (Ref.3762) oraz DaVinci Digital Date-Month (Ref.3761) z kalendarzem wyposażonym w cyfrowe wskazanie miesiąca oraz dnia miesiąca. Warto nadmienić również, że modułu autorstwa IWC użyła w swoim zegarku manufaktura Jaeger-LeCoultre – był to Master Perpetual (Ref.140.240.802B). Najnowszym członkiem kolekcji sygnowanej logo IWC (International Watch Company) wyposażonym w zegarmistrzowskie „dziecko” Kurta Klausa jest bardzo wątpliwie udany (moim zdaniem) Big Pilot’s Perpetual Calendar. Zintegrowany w kopercie klasycznego lotnika skomplikowany mechanizm dostępny będzie w ściśle limitowanej ilości 250 egzemplarzy.
Wykonana ze stali, mierząca spore 46.2×15.8mm koperta jest identyczna jak ta używana w klasycznym, będącym kwintesencją zegarkowego „lotnika” modelu Big Pilot’s. Na pierwszy rzut oka każdy rozpozna jej charakterystyczny profil, satynowano-polerowane płaszczyzny, dużą, diamentową koronkę (tzn. w kształcie diamentu) i czarny pasek ze stalowymi nitami. Tym, co wizualnie odróżnia i wyróżnia nowego Big Pilota jest zastosowana na tarczy oraz pasku kombinacja koloru czarnego (tradycyjnego) z pomarańczowym – kompozycja dość odważna, jak na mój gust. Z pomarańczowej luminowy wykonane są indeksy, minutowy ring wokół tarczy, wypełnienia wszystkich wskazówek (włącznie z godzinową i minutową) oraz dwa małe samolociki przy wskazaniu faz księżyca, determinujące północną i południową półkulę. Sam kalendarz pokazuje aktualny dzień tygodnia, miesiąca, miesiąc oraz rok. Oprócz tego na tarczy widnieje również wskaźnik rezerwy chodu. Koperta z obu stron zwieńczona jest szafirowym szkłem z obustronnym anty-refleksem (od strony tarczy). Szafirowy dekiel po raz pierwszy został zastosowany w linii Big Pilot.
Mechanizm napędzający model Big Pilot’s Perpetual Calendar to sygnowany numerem 51614 mechanizm z naciągiem automatycznym Pellaton. Kaliber ten posiada 7-dniowa rezerwę chodu i balans ze sprężyną Breguetowską pracujący z częstotliwością 21.600 A/h (3Hz). Całość oparta jest na 62 kamieniach rubinowych. Mechanizm oprócz standardowego wskazania czasu (godziny, minuty, mała sekunda) i rezerwy chodu posiada także wspomniane już wskazania dnia tygodnia i miesiąca, miesiąc, rok (w pełnej, cyfrowej formie) oraz aktualną fazę księżyca dla obu półkul ziemi. Wszystkie te wskazania są ze sobą zintegrowane skomplikowanym systemem bazującym na unikalnym sposobie synchronizacji tak, że ich korekta jest możliwa poprzez koronkę, kiedy zegarek nie był noszony ani nakręcany przez dłuższy czas.
Mechaniczny system wskazywania faz księżyca skonstruowany jest z precyzją pozwalającą na uzyskanie jedynie 12 sekundowej odchyłki w stosunku do pełnego, rzeczywistego cyklu. Daje to w rezultacie odchyłkę jednego dnia po upływie…577 lat. Wskazania kalendarzowe gwarantują pełną precyzję, z uwzględnieniem lat przestępnych (poza tymi na przełomie wieków i niepodzielnymi przez 400), aż do 1 marca roku 2100, kiedy to wymagana będzie korekta ręczna o jeden dzień. Fascynującą pracę pięknie udekorowanego werku można podziwiać przez szafirowy dekiel.
IWC Big Pilot’s Perpetual Calendar dostępny będzie jedynie w wybranych butikach marki, tak więc zagraniczna wyprawa będzie konieczna, jeśli chcecie na własne oczy przekonać się o jakości nowego dzieła designerów i zegarmistrzów z Schaffhausen.
Prezentacja video wiecznego kalendarza IWC (na przykładzie modelu Portuguese Ref.5021)
opracowanie: Łukasz Doskocz
materiały pomocnicze: TimeZone, IWC Annual Edition