„Hands-On” Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox [zdjęcia live, cena]

Nowoczesny i o wiele masywniejszy niż pierwowzór – taki jest pokazany w 2018 roku Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox. Czy udało się w nim zachować ducha słynnego modelu z alarmem sprzed 5 dekad?

Z całej, dość bogatej oferty firmy Jaeger-LeCoultre, do moich ulubionych należały od niemal zawsze Memovoxy, czyli zegarki z alarmem. Jako osoba której zdecydowanie trudno jest się dobudzić, niezmiennie życzliwym okiem patrzę na przedmioty, które niosą w tym zakresie pomoc. I chociaż dzisiaj – w dobie otaczającej nas zewsząd elektroniki – komplikacja „mechanicznego dzwonka” wydaje się nie mieć większego sensu, dla mnie niesie ze sobą wspomnienie dzieciństwa i zwyczajnie ją lubię.

Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox
Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox

Przywołany przed chwilą Memovox został wprowadzony na rynek przez Jaeger-LeCoultre równo pół wieku temu i od tego czasu doczekał się licznych wersji. W 2018 roku firma z Le Sentier wzięła na tapetę pierwowzór sprzed 50 lat i na jego bazie przygotowała nie jeden model, a całą linię zegarków. Pisaliśmy o niej TUTAJ. Zanim skupię się na flagowym, limitowanym do 1.000 egzemplarzy wariancie z alarmem, kilka słów o tym dla kogo stworzono całą kolekcję.

Dla kogo powstała kolekcja Jaeger-LeCoultre Polaris?

Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox
Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox

Jaeger-LeCoultre to firma, która kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi zegarkami. Co prawda ma w swojej ofercie kilka masywnych, sportowych modeli, ale to raczej nie one budują obraz marki. Z eleganckimi i często drogimi czasomierzami Szwajcarzy docierali zatem tylko do specyficznego klienta, tracąc przy tym nadgarstki ludzi mniej zamożnych, młodszych i preferujących bardziej casualowy styl. To właśnie dla tej grupy powstała nowa linia Polaris.

Jaki jest nowy Polaris Memovox?

To zegarek przede wszystkim nowoczesny. 42 mm koperta ze stali jest masywniejsza i bardziej „kanciasta” od oryginału. W jej wnętrzu – pod szafirowym szkiełkiem – zamknięto czarną tarczę, którą tworzą trzy umieszczone koncentrycznie dyski. Pierwszy (od wewnątrz) jest obrotowy, udekorowany szlifem słonecznym i odpowiada za funkcję alarmu. Dzięki sprzężonej koronce możemy tak go obrócić, aby widniejący na nim trójkątny znacznik wskazał godzinę o której ma uruchomić się „budzik”. Kolejny dysk jest nieruchomy, groszkowany i to na niego trafiły nakładane indeksy w kształcie trapezów i arabskie cyfry. Wypełniono je – podobnie jak centralne wskazówki – luminową imitującą tę sprzed lat. Zewnętrzny, ostatni dysk, to obrotowy ring z podziałką minutową, sterowany z jednej z koronek i działający jak bezel divera. Na godz. 3 widnieje okienko daty – w moim odczuciu nie pasujące tu za bardzo. Patrząc na tarczę spodobały mi się bardzo indeksy, które faktycznie nawiązują do starych modeli JLC. Niestety sama powierzchnia cyferblatu jest płaska i – zwłaszcza w modelach z kolekcji Polaris w kolorze niebieskim – nie wygląda na najwyższą jakościowo. Szkoda.

Jaeger-LeCoultre Polaris
Jaeger-LeCoultre Polaris

Jako napęd zegarka firma Jaeger-LeCoultre wykorzystała schowany pod pełnym, grawerowanym deklem kaliber 956. Oparta na 23 kamieniach konstrukcja zapewnia natychmiastowy przeskok daty o północy oraz funkcję alarmu obsługiwanego dedykowaną koronką (także nią nakręca się dodatkową sprężynę, kumulującą energię niezbędną do wprawienia w ruch gongów). Automatyczny kaliber 956 pracuje z częstotliwością 4Hz i gwarantuje 44 godziny rezerwy chodu. Trochę mało. Baume & Mercier w modelu Baumatic za niespełna 10.000PLN wykorzystał werk z 5-dniową rezerwą chodu – czemu inni nie idą tą drogą? Uważam, że 3 dni to na dzień dzisiejszy najbardziej optymalna autonomia chodu i poniżej niej nie powinno się schodzić – zwłaszcza, jeśli zegarek kierowany jest do osób młodych, które niekoniecznie chcą sobie zaprzątać głowę nakręcaniem sprężyny.

Opinia

Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox
Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox

Wystarczy rzut oka, żeby przekonać się iż linia Polaris to nowoczesne zegarki casualowe, stworzone dla ludzi którzy rezygnują z garniturów (z racji grubości 15,9 mm nie jest łatwo schować go pod mankiet koszuli) na rzecz sportowych marynarek, krótkich rękawów czy swetrów. Projekt tarczy z charakterystycznymi indeksami nadal przywołuje ducha klasycznego Memovoxa i dzięki temu może trafić w gusta osób, którzy szukają klimatów vintage w nowej odsłonie.

Za jednego z 1.000 Memovoxów trzeba będzie zapłacić 12.800EUR (56.500PLN).

Jaeger-LeCoultre Polaris Memovox

Producent Jaeger-LeCoultre
Nazwa modelu Polaris Memovox
Ref. 9038670
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Caliber 956
Rezerwa chodu (h) 44
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 15,9
Wodoszczelność 200m
Pasek gumowy
Limitacja 1000