Habring² Perpetual-Doppel [dostępność, cena]

Butikowy Habring powstał zaledwie 15 lat temu, a już zdołał zapisać się w zegarmistrzowskich annałach. Perpetual-Doppel to najnowszy i zarazem najbardziej skomplikowany zegarek austriackiego atelier.

15 lat w zegarkach to tyle co nic, a w przypadku największych tej branży ledwie ułamek bogatej historii. Dla Habringa i duetu-małżeństwa Maria-Kristina i Richard to cała wieczność, bo dokładnie tyle lat ma sygnowana ich nazwiskiem manufaktura. W Austrii powstają zegarki, które zdążyły już zachwycić zegarmistrzowskich koneserów. Do tego stopnia, że Habring aż 4 razy nagradzany był zegarkowymi Oscarami – nagrodami Grand Prix d’Horlogerie de Geneve. To rekord tej prestiżowej imprezy. Ostatnia statuetka, jaka powędrowała w ręce Austriaków, to nagroda za model Doppel Felix (opisany w detalach TUTAJ). Na jego bazie Habring zbudował właśnie swój najbardziej skomplikowany model… dotychczas.

Habring² Perpetual-Doppel
Habring² Perpetual-Doppel
Habring² Perpetual-Doppel / foto: Monochrome-watches.com
Habring² Perpetual-Doppel / foto: Monochrome-watches.com

Jak nie trudno się domyślić, Perpetual-Doppel to połączenie wspomnianego akapit wyżej chronografu z modułem wiecznego kalendarza. Bazą połączenia został kaliber A11RD – podwójny chronograf mono-pusher. Do niego dokooptowano Perpetual pochodzący ze szwajcarskiej manufaktury Dubois Depraz. Mechaniczny mariaż oznaczono numerem A11P (4Hz, 45h rezerwy chodu), utrzymano w tradycyjnej estetyce Habringa i wyposażono w także tradycyjny dla firmy, manualny naciąg. Wskazania kalendarza obsługiwane są przyciskami ukrytymi w kopercie.

kaliber A11P
kaliber A11P

Koperta Perpetual Doppel zrobiona została ze stali. Ma 43 mm średnicy, 12 mm grubości (jak na zestawienie stopera i wiecznego kalendarza, niewiele) i dwa szafirowe szkła. Dostępne będą trzy warianty cyferblatu: srebrny, niebieski oraz miedziany. Wskazania, łącznie z fazami Księżyca, rozłożono na tarczy klasycznie, na cztery małe tarczki na godz.12, 3, 6 oraz 9. 30-minutowy licznik stopera wkomponowano w tarczkę na godz.12.

Habring² Perpetual Doppel powstawać będzie każdorazowo na indywidualne zamówienie. Jeden egzemplarz wyceniono na 21 500 EUR (~91 670 PLN), a to czyni go jedną najtańszych tak skomplikowanych propozycji na rynku. Czy to wystarczy na kolejną statuetkę GPHG? – dowiemy się w listopadzie.

Habring Perpetual-Doppel

Producent Habring
Nazwa modelu Perpetual-Doppel
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu A11P
Rezerwa chodu (h) 45
Koperta stal
Średnica (mm) 43
Wysokość (mm) 12
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany