Habring² Doppel Felix z chronografem Rattrapante [dostępność, cena]

Zegarki z manufakturowymi kalibrami tworzonymi przez małe, niezależne firmy zawsze zasługują na uwagę. Tym bardziej, gdy produkowane są poza Szwajcarią, tak jak Doppel Felix duetu Richard i Maria-Kristina Habring.

Pierwszy chronograf Split-seconds małej, austriackiej manufaktury Habring powstał kilkanaście lat temu, bazując na doświadczeniu Richarda Habringa, który nad taką samą komplikacją pracował wcześniej dla IWC. Przygotowany właśnie specjalnie dla modelu Doppel Felix kaliber A11R (oraz A11RD) bazuje na kalibrze A11, który Habring stworzył w roku 2014 pod model Felix, nagrodzony na genewskim GPHG. Ten z kolei powstał na bazie architektury z legendarnego Valjoux 7750, z mocno przeprojektowanymi komponentami.

kaliber A11R
kaliber A11R

A11R i RD mają 48h rezerwy chodu, małą sekundę, manualny naciąg i opcjonalną (wersja RD) analogową datę w formie centralnej wskazówki i skali okalającej cyferblat. Centralnie umocowany w mechanizmie moduł Rattrapante powstaje w całości w manufakturze Habring.

Doppel Felix, jak sama nazwa zasadnie sugeruje, zewnętrznie oparty jest na stylistyce flagowego, prostego modelu marki. 42 mm koperta ze stali (z parą przycisków stopera na godz.2 i 10) ma zamknięty pod szafirowym szkłem, srebrny albo ciemnoszary cyferblat ze szlifem słonecznym i zestawem złotych indeksów oraz aplikacji. Ładnie wykończona całość ma zdecydowanie elegancką estetykę, dopieszczoną starannie detalami pokroju szlifu ślimakowego na dwóch tarczkach i polerką na prostych wskazówkach.

Za Doppel Felixa bez datownika trzeba zapłacić 7.750EUR (~32.620PLN). Z datą cena wzrasta do 8.250EUR (~34.730PLN). Za manufakturowy zegarek Made in Austria z tego kalibru komplikacją to więcej niż rozsądnie.

Habring² Doppel Felix

Producent Habring²
Nazwa modelu Doppel Felix
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu A11R
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza srebrna, szara
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Pasek skórzany
Cena (PLN) od 32,620