H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept [dostępność, cena]

Komplikacja wskazania faz Księżyca bez wątpienia reprezentuje romantyczną stronę zegarmistrzostwa. W interpretacji Mosera Księżyc zajmuje absolutnie wyjątkowe miejsce na idealnie minimalistycznym cyferblacie.

Księżyc od zawsze fascynował ludzi. Lądowanie na jego powierzchni spokojnie można uznać za jedno ze wznioślejszych osiągnięć ludzkości, a i w zegarmistrzostwie nasz naturalny satelita ma swoje zaszczytne miejsce. Choć funkcjonalnie i czysto użytkowo komplikacja pokazująca aktualną fazę jest raczej dyskusyjna, jej romantyczny (ba, nawet nieco mistyczny) wymiar skłania zegarmistrzów do implementowania w swoich mechanizmach. Interpretacji mamy wiele, od prostych tarczek po skomplikowane układy astronomiczne. H. Moser postawił na minimalizm, posunięty do ekstremum.

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept
H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept

Nowy w kolekcji Endeavour model Perpetual Moon wpisano w serię Concept. Jej wyróżnikiem jest cyferblat pozbawiony tradycyjnych detali pokroju indeksów czy logo. Jedyny właściwie element tarczy (poza wskazówkami i małym wskaźnikiem AM/PM, w osi wskazówek) to duże, okrągłe okienko na godz.6. W nim właśnie umieszczony jest wizerunek Księżyca. Dzięki precyzyjnemu układowi mechaniki wewnątrz kalibru HMC 801 dokładnie ustawione wskazanie wykaże odchyłkę jednego dnia dopiero po 1027 latach.

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept
H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept

Ręcznie nakręcany, manufakturowy kaliber Mosera ma 7 dni rezerwy chodu i taktowany na 18.000 A/h balans ze sprężyną włosową Straumanna – znakiem rozpoznawczym firmy.

Zegarek dostępny będzie w dwóch wersjach. 42 mm koperta zrobiona została z 18ct różowego złota albo ze stali. W wariancie pierwszym tarcza to charakterystyczny, niebieski gradient „fume” ze szlifem słonecznym. W opcji drugiej cyferblat zrobiony jest z materiału Vantablack – najbardziej czarnego z czarnych tworzyw znanych ludzkości. Zbudowana z nanorurek węglowych materia absorbuje aż 99.965% padającego na nią światła.

Oba warianty będą limitowane w liczbie 50 sztuk. Za złotą i stalową wersję trzeba zapłacić te same 33.500EUR (~143.900PLN).

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Moon Concept

Producent H. Moser & Cie.
Nazwa modelu Endeavour Perpetual Moon Concept
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu HMC 801
Rezerwa chodu (h) 168
Tarcza czarna, niebieska
Koperta stal, złoto
Średnica (mm) 42
Wysokość (mm) 12,9
Pasek skórzany
Limitacja 50