Greubel Forsey Hand Made 1 – zegarmistrzostwo w wydaniu tradycyjnym

Ręcznie robione zegarki to dzisiaj bardziej romantyczne marzenie niż rynkowa rzeczywistość, ale jak każda reguła tak i ta ma swoje wyjątki. Hand Made 1 powstaje niemal w całości dzięki pracy ludzkich rąk, a stworzenie jednego egzemplarza pochłania 3 lata(!).

Zegarmistrzostwo przeszłości różni się od tego współczesnego tak bardzo, że by wyobrazić sobie jak kiedyś powstawały mechaniczne zegarki, trzeba sporej dozy fantazji. Obecnie każda, nawet najwyżej pozycjonowana manufaktura, bazuje na osiągnięciach techniki i wspomaga proces tworzenia nowych modeli komputerowo sterowanymi maszynami i programami do projektowania. Romantyczny, ręczny wymiar zegarmistrzostwa ze zrozumiałych powodów poszedł w zapomnienie i tym bardziej dziś cenione są prace takich mistrzów jak Philippe Dufour, Vianney Halter, Hajime Asaoka czy Roger W. Smith. Ich dzieła są astronomicznie drogie i dostępne jedynie dla wybranych, a i tak mało który pasjonat zegarków jest w stanie przejść koło nich obojętnie. Podobnie zapewne będzie z nowym projektem duetu Greubel Forsey – Hand Made 1.

Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1

Powstający w atelier marki w Szwajcarii zegarek jest w 95% wykonywany czystą pracą ludzkich rąk. Każdy komponent zegarka, poza szafirowym szkłem, uszczelkami i sprężyną główną powstaje ręcznie, a cały proces pochłania niebotyczne wręcz 6000 godzin pracy, a to daje mniej więcej 3 lata roboczo-godzin. By wykonać zegarek, Greubel musiał stworzyć specjalny zespół zegarmistrzów, oddelegowanych tylko do tego projektu. Nie trudno się też domyślić, że choć produkt jest finalnie komercyjny, rocznie dostępne będą raptem 2-3 sztuki.

Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1

Od strony czysto technicznej Hand Made 1 jest w sumie prostym, klasycznym czasomierzem ze wskazaniem godzin, minut i sekund. Projekt wzbogacono o ulubioną komplikację duetu Greubel-Forsey – tourbillon. Nakręcany manualnie mechanizm złożony został z 272 komponentów, z których każdy zrobiono na ręcznie operowanych narzędziach oraz maszynach (co samo w sobie już stanowiło potężne wyzwanie). Ręce zegarmistrza wykonują pieczołowicie każdy detal, od komponentów klatki wirującego balansu po każdą śrubkę oraz ręcznie zwijaną sprężynę balansową. Czas zrobienia jednej śrubki to średnio 8h, rozłożonych na 12 kolejnych operacji. Klatka tourbillona pochłania 35 razy więcej czasu, niż ta ze „standardowego” zegarka, a zrobienie jednego z kół zębatych trwa 600 razy dłużej, niż w nawet bardzo zaawansowanym procesie masowej produkcji. Podkreślić też trzeba, że niektóre elementy mechaniki zostały uproszczone tak, by ich ręczne wykonanie w ogóle było możliwe.

Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1

W pełni ręcznie budowana jest także wykonana z białego złota koperta. Składa się na nią 35 elementów, tocznych na ręcznie operowanych maszynach. Podobnie mozolnie wykonywany jest cyferblat, otoczony emaliowanym ringiem i emaliowaną tarczką małej sekundy, zwieńczony parą termicznie zabarwionych na niebiesko wskazówek.

Greubel Forsey Hand Made 1
Greubel Forsey Hand Made 1

Nieprawdopodobny wręcz (jak na czasy obecne) wysiłek pracy ludzkich rąk zapewne będzie miał adekwatną cenę. Choć Greubel Forsey nie podaje jej oficjalnie, spodziewać się można czegoś w okolicy 1 000 000 CHF. Faktem jest, że Hand Made 1 jest projektem wielce nietuzinkowym, a czas oraz wkład pracy potrzebny na wykonanie jednego egzemplarza przekracza nawet to, co oferują wspomniani na wstępie wielcy tej branży.

Greubel Forsey Hand Made 1

Producent Greubel Forsey
Nazwa modelu Hand Made 1
Mechanizm manualny
Tarcza złota
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 43,5
Wysokość (mm) 13,5
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany