GLYCINE Airman
59 lat po swojej premierze GLYCINE Airman nadal jest ikoną zegarka dla pilotów. Dwa nowe modele kolekcji bezbłędnie nawiązują do pierwowzoru.
GLYCINE Airman powstał w roku 1953 na pokładzie samolotu DC4, lecącego z Bangkoku w Tajlandii do Kalkuty w Indiach. Tak niezwykłe miejsce (pokład przemieszczającego się aeroplanu) okazało się idealnym studiem projektowym. Samymi zaś „projektantami” Airmana byli piloci owego DC4 oraz Sam Glur, ówczesny dyrektor sprzedaży Glycine. Kluczowe elementy zegarka miał stanowić automatyczny mechanizm, 24-godzinne wskazanie czasu, druga strefa czasowa oraz indeksy ze świecącej w ciemnościach luminowy. Na przestrzeni niemal 6 dekad Airman praktycznie nie uległ zmianie, choć powstała pokaźna liczba jego modeli i ich wariantów. Wszystkie jednak, jak na prawdziwą ikonę przystało, wierne są oryginalnemu „airman’owemu” DNA. Również dwa nowe, pokazane właśnie przez markę z Biel.
1953 Vintage
Tylko 600 fanów Airmana będzie mogło stać się szczęśliwymi posiadaczami limitowanego modelu 1953 Vintage, bezpośrednio inspirowanego oryginałem. 42mm, stalowa koperta zegarka (WR 20atm) z satynowanym, 24-godzinnym bezelem osłania białą, także 24-godzinną tarczę z czarnymi indeksami, stylizowanymi wskazówkami z beżowo-kremową luminową oraz czerwonym datownikiem. Dodatkowy detal stanowi umieszczona na szafirowym szkle, na wysokości datownika, lupka powiększająca. Napędem modelu jest automatyczna ETA 2893-2 ze wskazaniem czasu w formie 24-godzinnej (jeden pełny obrót wskazówki godzinowej na dobę), 4-Hercowym balansem i 42h rezerwy chodu. Widoczny przez mineralne szkiełko dekla mechanizm udekorowano pasami genewskimi.
Każdy z 600 limitowanych egzemplarzy sprzedawany będzie w cenie 2350CHF na ciemnoszarym, nylonowym NATO-Strapie i dostarczany w specjalnym, stylizowanym drewnianym pudełku z certyfikatem gwarancyjnym – repliką tego z lat 50-tych.
Mystery
Base 22 „Mystery” to z kolei wersja Airmana w popularnej ostatnimi laty w zegarkowej stylistyce opcji All-Black. Stalowa koperta (42mm, WR 20atm) powleczona jest czarnym PVD. Również czarna jest tarcza z szarymi indeksami i czarnymi wskazówkami z szarą luminową. Jedyny kolorystyczny akcent przełamujący wszechobecną czerń stanowi czerwona wskazówka GMT. „Mystery” dostępne będzie w dwóch wariantach: tzw. „Purist” z 24-godziną tarczą oraz GMT z czterema wskazówkami i trzema strefami czasowymi. Obie na czarnym, nylonowym NATO.
Zegarki napędza ten sam co w „1953 Vintage” automat ETA 2893-2, tutaj z mostkami pokrytymi czarnym rodowaniem. Oba modele wyceniono na 1850CHF.
Opracowanie: Łukasz Doskocz