G-Shock GM-110 Earth-1AER [dostępność, cena]
Ani upadki, ani temperatury czy ekstremalne warunki nie są mu straszne. Wszystko wytrzyma i wszędzie się sprawdzi. Oto nowy G-Shock w wersji dedykowanej Ziemi.
Submariner, Royal Oak, Speedmaster, Nautilus – o tych modelach mówi się, że są kultowe. Kultowe wśród zegarków mechanicznych. A co z zegarkami kwarcowymi? One też mają swoich superbohaterów. Jednym z nich jest G-Shock firmy Casio, najbardziej rozpoznawalny zegarek kwarcowy, jaki do tej pory powstał. Jego nazwę znają wszyscy, nawet ci, którzy w ogóle nie interesują się zegarkami.
W sprzedaży pojawił się w 1983 r., tj. w tym samym roku, w którym firma Motorola zaczęła sprzedawać swój pierwszy telefon komórkowy. Od tamtego momentu minęło sporo czasu. Telefony komórkowe zmieniły się nie do poznania i prawie nikt już nie pamięta, że to Motorola była pierwsza, a G-Shock wciąż trzyma się mocno. Co więcej, dzięki amerykańskim gwiazdom hip-hopu, deskorolkarzom i występom w filmach (m.in. „Speed: Niebezpieczna prędkość” i „Misson Impossible”) stał się ikoną popkultury.
Z telefonem komórkowym coś go jednak łączy: przez 40 lat cały czas ewoluował. Dodawano mu nowe funkcje, zmieniano kolory, kształty i tworzono coraz doskonalsze mechanizmy. Do dzisiaj powstała niezliczona ilość wersji, różniących się wyglądem, rozmiarem i funkcjami. Ich cechą wspólną jest wytrzymałość i odporność na wstrząsy, którą każdy G-Shock mieć powinien.
Jedną z najbardziej oryginalnych wersji G-Shock’a jest GM-110 Earth-1AER. To zegarek, którego nie da się nie zauważyć. Nie tylko ze względu na bardzo dużą kopertę (wymiary: 51,9 x 48,8 mm i wysokość 16,9 mm), lecz także z uwagi na jego kosmiczny wygląd. Słowo kosmiczny nie jest tutaj przesadą, ponieważ tarcza i stalowy pierścień są pokryte obrazem przedstawiającym realistyczny widok Ziemi z kosmosu. Na tarczy można więc rozpoznać zarysy lądów z zielonymi terenami otoczonymi wodą, a na pierścieniu oceany i roztaczające się nad nimi chmury. Część tarczy oraz stalowy pierścień zostały pokryte niebieską powłoką jonową, która świetnie oddaje głębię oceanów. Oryginalnym detalem jest też nietypowa wskazówka małego sekundnika na godz. 9, która swoim wyglądem przypomina satelitę krążącego wokół Ziemi. Mimo wymiarów, zegarek jest dosyć lekki (waży 93 g), ponieważ koperta została zrobiona z tworzywa sztucznego i stali, a czarny pasek z tworzywa sztucznego. Dominującym kolorem od strony tarczy jest niebieski, natomiast gdy obrócimy zegarek, zobaczymy czarny dekiel z laserowo wyciętą grafiką przedstawiającą obraz Ziemi w nocy (Japonia znajduje się na środku dekla). Jak każdy G-Shock, także i ta wersja jest odporna na wstrząsy, uderzenia oraz działanie pól magnetycznych, a dzięki większej wodoszczelności (do 200 m), nadaje się również do nurkowania. W modelu GM-110 Earth-1AER zastosowano też inne zabezpieczenia: na przykład tarczę chroni grube mineralne szkło, a powłoka na pierścieniu dodatkowo zabezpiecza zegarek przed zarysowaniem.
Nowy G-Shock ma dwa rodzaje wskazań: analogowe i cyfrowe, za które odpowiada mechanizm kwarcowy. Oprócz tradycyjnych wskazań czasu (i funkcji czasu światowego wyświetlającego aktualny czas w głównych miastach i na określonych obszarach na świecie), ten wielofunkcyjny przyrząd jest wyposażony w stoper, timer, datownik (może wyświetlać datę w różnych strefach czasowych), wskaźnik dnia tygodnia, pięć niezależnych alarmów, przypominających o powtarzalnych wydarzeniach, a także diodę, która automatycznie podświetla tarczę, gdy w otoczeniu zegarka jest zbyt mało światła. Cena egzemplarza to 1 529 PLN.