Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase [cena]

Klasyczny, dobrze wykonany zegarek z manufakturowym mechanizmem nie musi kosztować majątku, co kolejny raz udowadnia genewski Frederique Constant.

Jeśli istnieje w ogóle coś takiego jak „affordable luxury” (z ang. luksus budżetowy), to zegarki Frederique Constant są jednym z jego najlepszych przykładów i piewców zarazem. Marka, której włości odwiedziliśmy i opisaliśmy w detalach TUTAJ, stawia na produkowanie mądrze zaprojektowanych, eleganckich i casualowych czasomierzy z coraz większym udziałem manufakturowych komponentów, w tym mechanizmów. Kaliber FC-715 to już 19. taka konstrukcja w krótkiej historii firmy.

kaliber FC-715
kaliber FC-715

Charakterystycznie skonstruowany mechanizm ma automatyczny naciąg, 42h rezerwy chodu, elegancki zestaw dekoracji (w tym m.in. pasy genewskie, niebieskie śrubki, wytłoczony, pozłacany wahnik) i komplikację faz księżyca plus analogowy datownik. Co godne podkreślenia, wszystkie funkcje regulowane są bezpośrednio z koronki. Projekt Classic Manufacture Moonphase to bardzo wysmakowana, inspirowana stylistyką lat 50. ubiegłego wieku kompozycja, podobna do tej, jaką można znaleźć w zegarkach takich marek jak Patek Philippe czy Girard-Perregaux.

Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase
Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase

Srebrny cyferblat z rozchodzącym się ze środka szlifem słonecznym ma zestaw nałożonych, trójwymiarowych, starannie wypolerowanych indeksów godzinowych. Na wysokości godz. 6 ulokowana jest mała tarcza, której obwód stanowi podziałka datownika, a wnętrze dysk wskazujący aktualną fazę księżyca. Połączenie tych dwóch komplikacji to zegarmistrzowska klasyka i trzeba przyznać, że nawet mimo opatrzenia, nadal robi bardzo pozytywne wrażenie. Kompozycję uzupełnia zestaw dwóch fazowanych wskazówek i smukły sekundnik.

Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase
Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase

Utrzymana w rozsądnym rozmiarze 40.5mm koperta to wypolerowana na wysoki połysk stal albo stal pokryta szczerym, różowym złotem. Całość ładnie wyoblono, a dodatkowy smaczek to zamykany stalową pokrywką dekiel – na wzór starych zegarków kieszonkowych typu „officer”. Taka klapka dodaje co prawda kopercie nieco wysokości, ale wygląda bardzo oryginalnie. Jej wnętrze ozdobione jest perłowaniem.

Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase
Frederique Constant Classic Manufacture Moonphase

Obie wersje FC Classic Manufacture Moonphase zestawione zostały z paskiem ze skóry aligatora i tradycyjną klamerką. Za model w stali trzeba będzie zapłacić w okolicach 14.700PLN.