„Dunkierka” i zegarek Omega na nadgarstku Toma Hardy’ego

Najnowszy film Christophera Nolana wszedł właśnie na ekrany kin na całym świecie. W osadzonym w czasie II Wojny Światowej obrazie nie zabrakło świetnie nakręconych scen, klimatu i… małego, ale istotnego wątku zegarkowego.

Dunkierka to najbardziej wysunięte na północ miasto we Francji, położone niedaleko granicy z Belgią i oddzielone Morzem Północnym od Wysp Brytyjskich. To tu rozegrał się jeden z krwawych epizodów II Wojny Światowej – operacja Dynamo. Na przełomie maja i czerwca 1940 roku alianci ewakuowali z plaży Dunkierki ponad 300.000 swoich żołnierzy. Na linii brzegowej, ostrzeliwanej przez zbliżające się wojska niemieckie, zostawili masę sprzętu, ponad 300 jednostek pływających i kilkadziesiąt tysięcy ludzi. O tym właśnie opowiada najnowsze dzieło brytyjskiego reżysera Christophera Nolana. Opowiada tak, że wielu okrzyknęło ten film jego najdoskonalszym w jego karierze. Ja jestem skłonny się do tej opinii przychylić – ale najlepiej będzie, jak przekonacie się sami.

"Dunkierka"
„Dunkierka”

Jedną z gwiazd filmu jest etatowy bohater produkcji Nolana – Tom Hardy. Gra pilotującego myśliwiec Spitfire pilota RAF, a w jednej ze scen na jego nadgarstku wyraźnie da się dostrzec zegarek z jasną tarczą i dwiema koronkami po prawej stronie koperty.

Tom Hardy w filmie "Dunkierka" / foto: gq-magazine.co.uk
Tom Hardy w filmie „Dunkierka” / foto: gq-magazine.co.uk

Okazuje się, że to zegarek od marki, która była jednym z głównych dostawców czasomierzy dla wojska w czasie obu wojen światowych – Omegi. Model CK2129 dostarczono armii brytyjskiej w liczbie 2000 egzemplarzy, z przeznaczeniem głównie dla wyższej kadry oficerskiej. Miał on być maksymalnie czytelny – stąd kremowa tarcza, duże indeksy arabskie i niebieskie wskazówki – oraz bezpieczny. Dlatego zastosowano obrotowy, ząbkowany bezel i dodatkową koronkę, która blokowała jego przypadkowe przestawienie. W środku pracował ręcznie nakręcany kaliber 23.4 S.C.

Omega CK2129
Omega CK2129

Ukłony należą się ekipie filmowej i samemu Nolanowi za tak wierny historii wybór tak drobnego detalu planu filmowego, jak zegarek – nawet, jeśli na ekranie widać go przez może 3 sekundy.


Historia zegarkowego udziału Omegi w II Wojnie Światowej nie skończyła się na CK2129. Po nim na nadgarstki brytyjskich pilotów trafił model CK2292, a pod koniec działań wojennych do armii dostarczono model CK2444. Ten zegarek był wodoszczelny (inskrypcja na deklu „w.w.w” oznaczała „Waterproof Wrist Watch”) i oznaczony na tarczy (i deklu) charakterystyczną strzałką „Broad Arrow”, która symbolizowała przynależność do Brytyjskich Sił Zbrojnych.