Czapek Faubourg de Cracovie – Basel 2019 [zdjęcia live, dostępność, cena]

Kolekcja chronografów Czapek & Cie., pokazana po raz pierwszy na ubiegłorocznym Baselworld, teraz rozszerzy się o kilka modeli z artystycznie wykonanymi, emaliowanymi albo giloszowanymi cyferblatami.

Kiedy rok temu Czapek pokazał nam premierowo swój nowy model, miałem mieszane odczucia. Z jednej strony nazwa linii – Faubourg de Cracovie (Krakowskie Przedmieście) – dla mnie, warszawiaka, brzmi bardzo przyjemnie i swojsko. Z drugiej zrobienie z klasycznego zegarka sportowego chronografu budzi pewne wątpliwości. Obawy okazały się na szczęście nieuzasadnione, a Czapek FdB całkiem udanym, eleganckim projektem z nutką casualu. Zegarek, o którym pierwotnie pisaliśmy TUTAJ, teraz oferowany będzie w dwóch nowych wariantach.

Faubourg de Cracovie Tao

Tao to nic innego jak chronograf Czapka w wersji „panda”, czyli z biało-czarnym cyferblatem. Nie jest to jednak tarcza byle jaka, bo wykonana w całości z emalii. Czapek po raz kolejny skorzystał ze współpracy z manufakturą Donzé Cadrans, wyspecjalizowaną w zegarkowej emalii z górnej półki.

Czapek Faubourg de Cracovie Tao
Czapek Faubourg de Cracovie Tao

Biało-czarny cyferblat zegarka uzupełniają namalowane, rzymskie indeksy (w tym czerwona XII), okienko daty wcięte w mały sekundnik na wysokości godz.6 oraz stylizowane wskazówki. Czarne totalizatory małej sekundy i licznika 30-minutwego wpuszczono nieco w cyferblat, tworząc w ten sposób dodatkowy efekt złożoności projektu.

Czapek Faubourg de Cracovie Tao
Czapek Faubourg de Cracovie Tao

Pod szafirowy dekiel stalowej koperty (41,5 mm średnicy) trafił automatyczny kaliber SXH3, zintegrowana konstrukcja z 5Hz balansem, kołem kolumnowym i 65h rezerwy chodu. Mechanizm ma certyfikat chronometru COSC.

kaliber SXH3
kaliber SXH3

Każdy z 18 egzemplarzy serii wyceniony został na 25 500 CHF (~97 400 PLN).


Faubourg de Cracovie Guilloche

Do serii giloszowanych cyferblatów FdC dołączy kilka nowych wariantów, w tym interesujące kolorystycznie wersje z kolorem łososiowym – jakże popularnym ostatnimi czasy w branży zegarkowej. Wersji jest kilka, mieszających „łososiowy” z niebieskim i srebrnym.

Czapek Faubourg de Cracovie Guilloche
Czapek Faubourg de Cracovie Guilloche

W każdym przypadku główna tarcza ozdobiona jest giloszowaniem, zaś tarczki szlifem ślimakowym. Imiona poszczególnych wersji pochodzą od nazw gatunków łososia z Oceanu Spokojnego.

Czapek Faubourg de Cracovie Guilloche
Czapek Faubourg de Cracovie Guilloche

Technicznie i parametrami wersje Guilloche są tożsame z pozostałą kolekcją FdB. Jeden egzemplarz to koszt 24 000 CHF (~91 700 PLN).