CORUM Grand Precis

Manufaktura z Le Locle opisuje swój nowy czasomierz mianem „hymnu w hołdzie klasyce”. Kompletnie odmienny od wchodzących w skład obecnego portoflio marki zegarek nawiązuje do historycznego modelu z połowy ubiegłego wieku, kiedy zegarmistrzostwo miało zupełnie inne niż dziś oblicze.

W 1957 roku, dwa lata po swoim powstaniu, marka CORUM przedstawiła klasyczny czasomierz Grand Precis. W eleganckiej, złotej, 36-milimetrowej kopercie pracował ręcznie nakręcany kaliber zapewniający podstawowy zestaw wskazań: godzinę i minuty oraz sekundę ulokowaną na małej tarczy na godzinie 6. Kiedy spojrzymy na manufakturę CORUM dzisiaj, 54 lata od momentu powstania, klasyczny i prosty czasomierz jest ostatnim, co może kojarzyć się ze współczesnym wizerunkiem firmy. Pod wodzą dynamicznego CEO – Antonio Celce – CORUM stał się manufakturą wiązaną głównie ze sportem i linią Admiral’s Cup, ewentualnie z bardziej klasyczną, choć charakterystyczną kolekcją Golden Bridge z liniowo skonstruowanym mechanizmem bagietkowym.

Grand Precis w różowym złocie
Grand Precis w różowym złocie

Prezentując reedycję historycznego Grand Precis manufaktura pokazuje jednak, że dziedzictwo oraz tradycja i kanony zegarmistrzowskiej sztuki nie są jej obce, a uznawana przez wielu za nieśmiertelną zegarkowa klasyka jest częścią wizerunku firmy.

Nowe Grand Precis jest bardzo wiernym odwzorowaniem pierwowzoru. Okrągła, prosta koperta została nieznacznie powiększona do 38.5mm średnicy i dostępna będzie w dwóch limitowanych wariantach: 100 sztuk w 18ct różowym złocie oraz 50 sztuk w 18ct białym złocie. W kopercie, pod szafirowym szkiełkiem, zamknięto minimalistyczny cyferblat w kolorze szampańskim (lub srebrnym) z nakładanymi, złotymi indeksami i złotymi wskazówkami typu „dauphine” z niewielką ilością luminowy. Wysmakowanego, vintage’owego wizerunku dopełniają przechodzące przez środek tarczy linie tworzące krzyż oraz mały, pozbawiony obrysu sekundnik z prostą, złotą wskazówką.

kaliber CO162
kaliber CO162

W parze z estetycznym odwzorowaniem wizerunku Grand Precis poszło również odwzorowanie mechanizmu. Można nawet rzec, że w nowej wersji bije idealna kopia starego werku, wykorzystująca oryginalne części, wygrzebane gdzieś w zakurzonych zakamarkach magazynu historycznych części manufaktury (niestety firma nie podaje, o które komponenty konkretnie chodzi). Ręcznie nakręcany kaliber CO162 wyposażono w duże koło balansowe bijące z częstotliwością 18.000 A/h (2.5 Hz). Pełne nakręcenie sprężyny zapewnia 38 godzin rezerwy chodu. Odsłonięty – dzięki szafirowemu okienku w deklu – werk ozdobiony jest tradycyjnie dla minionej epoki ręcznie aplikowanym szczotkowaniem mostków i szlifem słonecznym na kołach naciągu.

Grand Presic w białym złocieObie wersje CORUM Grand Precis dostarczane będą na skórzanym pasku z krokodyla zapinanym na tradycyjną klamerkę z trzpieniem – oczywiście z 18ct złota.

Informacje techniczne:

Mechanizm: manualny, kaliber CO162
Funkcje: wskazania godzin, minut, mała sekunda
Koperta: 18ct różowe lub białe złoto, 38.5mm
Wodoodporność: 30m
Bransoleta: pasek ze skóry aligatora ze złotą klamerką
Nr ref.: 162.153.55/0001 BA47 (różowe złoto); 162.153.59/0001 BA48 (białe złoto)
Limitacja: 100 sztuk w różowym złocie; 50 sztuk w białym złocie

Źródło: CORUM
Opracowanie: Łukasz Doskocz