IWC i Antoine de Saint-Exupéry
Dziś mija 110 rocznica urodzin Antoine de Saint-Exupéry. Myślę, że to dobry moment, aby pokrótce wspomnieć jego drogę życiową, a przy okazji przytoczyć kontekst zegarkowy związany z IWC.
W roku 2006, producent z Schaffhausen poszerzył klasyczną linię Pilot o kolekcję limitowanych czasomierzy poświęconych osobie francuskiego lotnika i pisarza zarazem – Antoine de Saint-Exupéry (1900 – 1944). Wówczas minęło 75 lat od daty wydania powieści zatytułowanej „Nocny Lot” (rok 1931), w której autor opisywał zmagania z siłami natury, próbę pokonania lęku i licznych niedogodności z jakimi wiązały się loty nocą, a fabułę oparł na własnym doświadczeniu wyniesionym z pracy dla Aéroposta Argentina.
Pilot Chrono-Automatic Antoine de Saint-Exupéry
Referencja: IW3717
Mechanizm
Kaliber: 79320 (baza Valjoux 7750)
Częstotliwość pracy balansu: 4 Hz / 28 800 bph
Kamienie: 25
Rezerwa chodu: 44 godziny
Naciąg: automatyczny
Wodoszczelność: 60 m
Średnica: 42 mm
Grubość: 14,7 mm
Materiał: platyna, złoto białe, złoto różowe, stal
Waga zegarka
Koperta w białym złocie + skórzany pasek: 130 g
Koperta w różowym złocie + skórzany pasek: 125 g
Koperta w stali + skórzany pasek: 108 g
Limitacja
Białe złoto: 50 sztuk
Różowe złoto: 250 sztuk
Stal: 1630 sztuk
Platyna: 1 sztuka – dochód ze sprzedaży zegarka w platynie został przeznaczony na cele charytatywne, a licytacja, która odbyła się w domu aukcyjnym Christie’s, zamknęła się kwotą 50000 USD.
Pozostałe informacje
Chronograf, wskazanie dni tygodnia i dni miesiąca, mały sekundnik z funkcją stopu. Szkło szafirowe, wypukłe z warstwą antyrefleksyjną, zabezpieczone przed spadkiem ciśnienia atmosferycznego, dekorowany dekiel. Limitacja 1931 sztuk wytworzonych czasomierzy nawiązuje do roku wydania książki pt. „Nocny lot”.
Cofnijmy się jednak do roku 1921. Antoine de Saint-Exupéry zdobywa kwalifikacje pilota cywilnego, a kilka lat później wojskowego. Niestety, wypadek i odniesione w efekcie obrażenia sprawiają, iż w wieku zaledwie 23 lat zostaje przeniesiony do rezerwy. W roku 1926 podejmuje pracę w Towarzystwie Lotniczym Latécoère, gdzie wykonuje loty na trasie Tuluza – Rabat oraz Tuluza – Casablanca – Dakar. Jego obowiązki obejmują dbanie o stan techniczny samolotu należącego do Latécoère, dostarczanie przesyłek i prowadzenie niebezpiecznych misji poszukiwawczych pilotów, którzy ulegli wypadkom. Czasami wiąże się to z koniecznością wykupienia kolegów z rąk wrogich plemion pustynnych. Zajęcie jest więc ciekawe i niesie duży ładunek emocji co znajduje odzwierciedlenie w pracach Antoine de Saint-Exupéry w postaci takich tytułów jak „Lotnik” czy „Poczta na południe”, która stała się impulsem do stworzenia kolejnego zegarka IWC w roku 2007.
Pilot Automatic Antoine de Saint-Exupéry
Referencja: IW3201
Mechanizm
Kaliber: 30140 (baza ETA 2892-A2)
Częstotliwość pracy balansu: 4 Hz / 28 800 bph
Kamienie: 21
Rezerwa chodu: 40 godzin
Naciąg: automatyczny
Wodoszczelność: 60 m
Średnica: 44 mm
Grubość: 12,6 mm
Materiał: platyna, złoto białe, złoto różowe, stal
Waga zegarka
Koperta w platynie + skórzany pasek: 191 g
Koperta w białym złocie + skórzany pasek: 156 g
Koperta w różowym złocie + skórzany pasek: 150 g
Koperta w stali + skórzany pasek: 117 g
Limitacja
Białe złoto: 250 sztuk
Różowe złoto: 500 sztuk
Stal: 1178 sztuk
Platyna: 1 sztuka – dochód ze sprzedaży zegarka w platynie został przeznaczony na cele charytatywne, a licytacja zamknęła się kwotą 57500 USD.
Pozostałe informacje
Wskaźnik rezerwy chodu, datownik, centralny sekundnik z funkcją stopu, wewnętrzna koperta zabezpieczająca czasomierz przed działaniem pól magnetycznych, dekorowany dekiel. Szkło szafirowe, wypukłe z warstwą antyrefleksyjną. Limitacja 1929 sztuk wytworzonych czasomierzy nawiązuje do roku wydania książki pt. „Poczta na południe”.
W latach 1929 – 1931, Antoine de Saint-Exupéry zarządza oddziałem Aéroposta Argentina, by w roku 1931 powrócić do Francji. Cztery lata później podejmuje próbę przelotu na trasie Paryż – Sajgon jednak rozbija się na libijskiej pustyni. Niepowodzeniem kończy się również lot pomiędzy Nowym Jorkiem, a Ziemią Ognistą (rok 1938). Tym razem kraksa ma miejsce w Gwatemali. Nieudana podniebna podróż Paryż – Sajgon stanowi źródło przeżyć ubranych w słowa książki „Ziemia, planeta ludzi” wydanej w roku 1939. Autor opisuje w niej bohaterską walkę rozbitków o przetrwanie, co staje się podstawą rozważań na temat człowieczeństwa, odpowiedzialności, solidarności międzyludzkiej i nawet w przededniu wybuchu II wojny światowej, wciąż wykazuje niezłomną wiarę w humanitaryzm społeczeństwa. Antoine de Saint-Exupéry dedykuje książkę swojemu przyjacielowi Henri Guillaumet, który rozbił się w zaśnieżonych Andach, gdzie przez pięć dni i nocy usiłował przeżyć. Będąc już na skraju wyczerpania został odnaleziony i ocalony. „Ziemia, planeta ludzi” została uhonorowana Grand Prix Akademii Francuskiej, a w roku 2008 stała się pretekstem do stworzenia kolejnego zegarka poświęconego wielkiemu pisarzowi.
Pilot UTC Antoine de Saint-Exupéry
Referencja: IW3261
Mechanizm
Kaliber: 30710 (baza ETA 2892-A2)
Częstotliwość pracy balansu: 4 Hz / 28 800 bph
Kamienie: 23
Rezerwa chodu: 42 godziny
Naciąg: automatyczny
Wodoszczelność: 60 m
Średnica: 44 mm
Grubość: 12,9 mm
Materiał: platyna, złoto białe, złoto różowe, stal
Waga zegarka
Koperta w platynie + skórzany pasek: 210 g
Koperta w białym złocie + skórzany pasek: 172 g
Koperta w różowym złocie + skórzany pasek: 168 g
Koperta w stali + skórzany pasek: 115 g
Limitacja
Białe złoto: 250 sztuk
Różowe złoto: 500 sztuk
Stal: 1188 sztuk
Platyna: 1 sztuka – dochód ze sprzedaży zegarka w platynie został przeznaczony na cele charytatywne, a licytacja zamknęła się kwotą 46700 USD.
Pozostałe informacje
UTC, datownik, centralny sekundnik z funkcją stopu, wewnętrzna koperta zabezpieczająca czasomierz przed działaniem pól magnetycznych, dekorowany dekiel. Szkło szafirowe, wypukłe z warstwą antyrefleksyjną, zabezpieczone przed spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Limitacja 1939 sztuk wytworzonych czasomierzy nawiązuje do roku wydania książki pt. „Ziemia, planeta ludzi”.
W roku 1939 wybucha II wojna światowa. Antoine de Saint-Exupéry w randze kapitana wykonuje loty we francuskim dywizjonie rozpoznawczym GR II/33. Po zajęciu Francji przez Niemcy, przedostaje się do USA, gdzie poświęca pisaniu oraz działalności propagandowej. Spod jego pióra wychodzą takie książki jak „Pilot wojenny” czy „Mały książę”. W roku 1943 na własną prośbę wraca do lotów bojowych w grupie Wolnych Francuzów. 31 lipca 1944 zostaje wysłany z misją sfotografowania rozmieszczenia niemieckich wojsk w okolicach Lyonu. Jest to jego ostatni lot. Nagła śmierć sprawia, że traktat moralny pt. „Twierdza”, staje się niedokończonym dziełem. W hołdzie Antoine de Saint-Exupéry, firma IWC podpisała umowę o współpracy z fundacją założoną przez jego siostrzeńca – Olivier D’Agay (Société Civile pour l’OEuvre et la Mémoire d’Antoine de Saint Exupéry), która dba o spuściznę po wielkim pisarzu. Empatia, solidarność międzyludzka, chęć pomocy, to wartości ponadczasowe. Pamięta o tym producent z Schaffhausen, który w ramach każdej kolekcji dedykowanej Antoine de Saint-Exupéry, wykonuje jeden platynowy egzemplarz do sprzedaży w formie aukcji. Uzyskane w ten sposób pieniądze, przeznaczane są na cele charytatywne.
Rok 2006
Dochód z licytacji chronografu zasilił konta organizacji opiekującej się biednymi dziećmi z Argentyny. Nazwa organizacji (Vol de Nuit/Vuelo Nocturno) założonej w 1991 roku przez Frédéric d’Agay nawiązuje do tytułu książki „Nocny lot”. Nawiasem mówiąc, Argentyna odegrała niezwykle istotną rolę w życiu Antoine de Saint-Exupéry ponieważ właśnie tam poznał kobietę swojego życia.
Rok 2007
Kwota ze sprzedaży platynowego czasomierza wyposażonego we wskaźnik rezerwy chodu została przeznaczona na przebudowę szkoły w Mali. Do tej pory obiekt był w stanie pomieścić 65 dzieci w 5 klasach, które uczyły się w rozpadającym budynku pozbawionym dostępu do elektryczności, telefonów itd.. Obecnie szkoła została wyposażona w panele słoneczne zamontowane na dachu, które dostarczają energię elektryczną, a nowe warunki lokalowe dają możliwość zakwaterowania 120 uczniów. Projekt powstał w kooperacji z organizacją Ecole de Sobole. Inicjatywa jest niezwykle cenna jeżeli zdamy sobie z sprawę z tego, iż blisko 50% ludności Mali to analfabeci.
Rok 2008
W roku 2008 firma IWC zaprezentowała platynowy czasomierz z komplikacją UTC. Wartość uzyskana z licytacji tym razem wsparła działalność organizacji SIPAR realizującej projekt odbudowy szkół i bibliotek na terenie Kambodży. A jest co robić, bo dane dotyczące analfabetyzmu są zatrważające. Na przykład w przedziale wiekowym 15 – 45 lat, aż 62,9% społeczeństwa nie potrafi czytać. Jest to w dużym stopniu efekt czteroletnich rządów Czerwonych Khmerów (1975 – 1979), którzy unicestwili prawie całą inteligencję, a w wyniku głodu i masowych egzekucji śmierć poniosła 1/3 ludności.
Rok 2009
Rok 2009 przyniósł nowy rozdział w kolekcji dedykowanej Antoine de Saint-Exupéry. Tym razem IWC sięgnęło po swój wspaniały klasyk – czasomierz Big Pilot. Rzeczoną linię zegarków ograniczono do 1900 sztuk. Liczba ta nawiązuje do roku, w którym urodził się Antoine de Saint-Exupéry.
Big Pilot Antoine de Saint-Exupéry
Referencja: IW5004
Mechanizm
Kaliber: 51111 (baza IWC 5000)
Częstotliwość pracy balansu: 3 Hz / 21 600 bph
Kamienie: 42
Rezerwa chodu: 168 godzin
Naciąg: automatyczny
Wodoszczelność: 60 m
Średnica: 46 mm
Grubość: 16 mm
Materiał: platyna, złoto białe, złoto różowe, stal
Waga zegarka
Koperta w platynie + skórzany pasek: 226 g
Koperta w białym złocie + skórzany pasek: 185 g
Koperta w różowym złocie + skórzany pasek: 183 g
Koperta w stali + skórzany pasek: 147 g
Limitacja
Białe złoto: 250 sztuk
Różowe złoto: 500 sztuk
Stal: 1149 sztuk
Platyna: 1 sztuka – dochód ze sprzedaży zegarka w platynie został przeznaczony na cele charytatywne.
Pozostałe informacje
Wskaźnik rezerwy chodu, datownik, centralny sekundnik z funkcją stopu, dekorowany dekiel. Szkło szafirowe, wypukłe z warstwą antyrefleksyjną. Limitacja 1900 sztuk wytworzonych czasomierzy nawiązuje do roku, w którym urodził się Antoine de Saint-Exupéry.
Rok 2010
9 maja, na aukcji zorganizowanej przez Sotheby, platynowy Big Pilot został sprzedany za 50000 CHF. Uzyskaną kwotę ofiarowano francuskiej organizacji Enfants du Monde, która zajmuje się obroną praw dzieci. W tym konkretnym przypadku, celem pomocy stał się Madagaskar.
Pozostaje mieć nadzieję, iż nie jest to ostatnia kolekcja dedykowana wielkiemu pisarzowi. Czasomierze te w wyjątkowy sposób uzupełniają ofertę IWC, a platynowe ich wersje wytwarzane z myślą o działalności charytatywnej pokazują, że producent z Schaffhausen (posługując słowami Antoine de Saint-Exupéry) ma w sobie Mozarta.
Tekst: Mariusz Wiśniewski (opracowanie własne)