Bulova kosmonauty Dave’a Scotta zlicytowana za 1.600.000USD(!)

Grubo ponad półtora miliona amerykańskich dolarów – tyle zapłacił prywatny kolekcjoner za zegarek, który kosmonauta Dave Scott zabrał ze sobą na Księżyc podczas misji Apollo 15.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że dzisiejszy rynek aukcyjny często nie rządzi się prawami zdrowego rozsądku, a przewidzieć wyniki licytacji jest mniej więcej tak łatwo, jak właściwą szóstkę w totolotku. Temat komplikuje się jeszcze bardziej, gdy pod młotek trafia obiekt, którego próżno szukać na innych aukcjach – więc i wymiernego odniesienia znaleźć nie sposób. Choć zegarkiem nierozerwalnie kojarzonym z aukcjami i tematyką kosmosu jest oczywiście Omega Speedmaster Professional, której rzadkie egzemplarze osiągają iście zawrotne ceny, obiektem dyskusji w ostatnich kilku tygodniach była kosmiczna… Bulova. To zegarek tej amerykańskiej marki zabrał ze sobą w kosmos astronauta Dave Scott, kiedy dowodzony przez niego prom Apollo 15 wystartował z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego 26 lipca 1971 roku.

Dave Scott pierwszy po lewej
Dave Scott pierwszy po lewej / foto: wikipedia.org

Rzeczona Bulova stała się tym samym jedynym prywatnym czasomierzem, jaki wylądował na powierzchni naszego naturalnego satelity.

Ponieważ wszystkie Omegi Speedmaster, które kiedykolwiek poleciały w kosmos w misjach NASA, należą oficjalnie do rządu USA, żadna nigdy nie trafi do prywatnego obiegu. W tym kontekście Bulova Dave’a Scotta była prawdziwą, unikatową perełką. Dom aukcyjny RR Auction wystawił zegarek z ceną startową 50.000USD – kiedy młotek uderzył po raz ostatni, kwota ta urosła do niebagatelnego 1.300.000USD. Po dodaniu opłat prowizyjnych i marży finalna cena wyniosła 1.625.000USD (~6.270.800PLN), co czyni ten noszący wyraźne ślady użytkowania (plus pewnie trochę księżycowego pyłu) przedmiot jedną z bardziej wartościowych, kosmicznych pamiątek.

Bulova kosmonauty Dave’a Scotta zlicytowana za 1.600.000USD(!)
Bulova kosmonauty Dave’a Scotta zlicytowana za 1.600.000USD(!)

P.S. Na początku przyszłego roku Bulova wypuści reedycję modelu Dave Scott z prawie identyczną stylistyką i kwarcowym mechanizmem high-beat. Jej cena będzie jakieś 2954 razy mniejsza niż egzemplarza z aukcji i wyniesie 550USD (~2.100PLN).

Bulova Dave Scott re-edition
Bulova Dave Scott re-edition