BR 01-92 COMPASS

Limitowany do 500 szt. model BR 01 COMPASS – podobnie jak inne czasomierze produkowane przez firmę Bell&Ross – czerpie wzorce z kokpitu samolotu, w którym każdy instrument pokładowy ma swoje miejsce i musi charakteryzować się wysoką czytelnością.

Po radarze (model BR 01 RADAR), zegarmistrzowie Bell&Ross postanowili skupić się na innym przyrządzie pokładowym tj. kompasie. Wynikiem prac jest zegarek o symbolu BR 01 COMPASS.

Pionierski wyświetlacz

Wyświetlacz zegarka stanowią dwie umieszczone współosiowo tarcze. Jedna z podziałką wyskalowaną od 1 do 12, druga – od 1 do 60. Pod szafirowym szkiełkiem biegnie biała linia, dzięki której łatwo możemy odczytać wskazanie godzin (duże cyfry z większego dysku) oraz minut (małe cyfry z mniejszego dysku).

Bezel dzieli widok tarczy na dwie części, co stanowi nawiązanie do wskaźnika odchyłki od poziomu w samolocie. Górna części pozwala na odczyt czasu, a dolna – gdzie szkiełko zabarwione jest na ciemniejszy kolor – ukazuje pracę obrotową dysków.

foto: Bell & Ross
foto: Bell & Ross
foto: Bell & Ross
foto: Bell & Ross

Wykonanie zegarka COMPASS wymagało dużej precyzji, a tym samym zaangażowania najlepszych inżynierów Bell & Ross. Wyzwaniem było stworzenie dysków, które mało ważą i nie obniżają rezerwy chodu zegarka. Ponadto ich praca musi odbywać się w niemal idealnie równoległych płaszczyznach.

Bell & Ross zegarkiem BR 01 COMPASS kolejny raz pokazuje swoje innowacyjne podejście do zagadnienia odczytu czasu.

foto: Bell & Ross
foto: Bell & Ross

Informacje techniczne:

BR 01-92 COMPASS
BR 01-92 COMPASS

Mechanizm:
mechaniczny z naciągiem automatycznym; ETA 2892; system indykacji oparty na dyskach

Funkcje:
wskaźnik godzin i minut

Koperta:
średnica 46mm; wykonana ze stali 316 L z czarnym PVD; dokręcana koronka

Tarcza:
dwa umieszczone koncentrycznie dyski; zewnętrzny wskazujący godziny, wewnętrzny minuty; numery i indeksy pokryte warstwą luminescencyjną

Szkiełko:
szafirowe, z powłoką antyrefleksyjną

Wodoodporność:
100 metrów

Pasek:
czarny, skórzany / czarny, supermocny, wykonany z syntetyków

źródło: Bell & Ross
Tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka