Basel 2014: Corum Admiral’s Cup AC-One 45 Double Tourbillon

Komplikacja tourbillona i sportowy zegarek to połączenie rzadko kiedy dające pozytywny rezultat. Na szczęście nowy Admiral’s Cup z dwoma wirującymi balansami należy do tych sporadycznych wyjątków.

Admiral’s Cup – flagowa kolekcja manufaktury Corum – doczekała się podczas ubiegłorocznego Baselworld generalnego liftingu. Zegarki, które opisywaliśmy dokładnie TUTAJ, otrzymały nowy wizerunek z ciekawszymi moim zdaniem, bardziej wysublimowanymi kopertami i nowymi tarczami. Na tegorocznym BW nowa koperta Admiral’s Cup doczeka się odważnej i mocno skomplikowanej wersji z podwójnym tourbillonem.

O ile zegarków z kołem balansowym umieszczonym w wirującej dookoła własnej osi klatce z roku na rok przybywa coraz więcej, wersja z dwoma takimi balansami jest bardzo egzotyczna. Najlepiej chyba kojarzona taka konstrukcja to Double Tourbillon z manufaktury Roger Dubuis. Teraz mechanizm wyposażony w dwie sąsiadujące ze sobą „turbiny” znajdziemy także, zapewne dla wielu dość niespodziewanie, w zegarku z logo Corum. Rzeczony Admiral’s Cup AC-One 45 Double Tourbillon wyposażono w manualnie nakręcany kaliber CO I008. Mechanizm ma pokaźne, jak na tak energochłonne komplikacje, 72h rezerwy chodu, datownik typu retrograde i oryginalny system ustawiania czasu. System ten to zintegrowany w koronce przycisk, którego wciśnięcie powoduje skok wskazówki minutowej na godz. 12.

Admiral’s Cup AC-One 45 Double Tourbillon
Admiral’s Cup AC-One 45 Double Tourbillon

45mm koperta zegarka, w wariancie z tytanu albo 18ct różowego złota, ma dwa szafirowe szkiełka. Ozdobiona specjalnym motywem, czarna tarcza to dwa tourbillony z czarnymi mostkami na godz. 5 i 7, datownik z centralną, czerwoną wskazówką retrograde, duże, polerowane wskazówki z luminową oraz charakterystyczny dla całej linii Admiral’s Cup ring minutowy z flagami sygnałowymi.

Więcej nowości Corum już wkrótce w naszej relacji Live prosto z BaselWorld 2014.