Basel 2013: Tissot Luxury Automatic

Zegarki Tissot Luxury Automatic wyposażono w nowy mechanizm Powermatic 80. Czy dobra cena i werk o tak długiej rezerwie chodu przyciągną nowych nabywców?

Dobrze jest mieć bogatą i troskliwą rodzinę. Przekonał się o tym Tissot. To właśnie dla tej szwajcarskiej marki producent mechanizmów ETA (obie firmy należą do Swatch Group) stworzył Powermatic 80 tj. kaliber gwarantujący blisko dwukrotnie dłuższą rezerwę chodu od standardowych, dostępnych na rynku mechanizmów – aż 80 godzin!. I nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu na rynku są modele potrafiące odmierzać czas bez nakręcania nawet przez kilkanaście dni), gdyby nie fakt, że zegarki do których trafił będą kosztowały około 3.000zł. Z taką ceną Tissot może przekonać osoby, które do tej pory korzystały głównie z modeli kwarcowych do przejścia na te mechaniczne. Także panie, które nie lubią każdego dnia zakładać tego samego czasomierza dostały wraz z nowym Tissotem spore ułatwienie – Luxury Automatic wystarczy „ładować” tzn. nosić na nadgarstku raz na 3 dni. Zwiększenie wydajności w Powermatic 80 osiągnięto poprzez zmiany wprowadzone do bębna sprężyny, sprężyny, wychwytu oraz koła balansowego.

Powermatic 80
Powermatic 80

Patrząc na poczynania Swatch Group – prócz Powermatic 80 wspomnieć też trzeba o tegorocznym Swatch Sistem51 – odnoszę wrażenie, że w obliczu smart-zegarków, które wkrótce zaleją rynek, firma chce zacząć edukować nowe, młode pokolenia oraz pokazać, że mechaniczne zegarki potrafią być cool i są w zasięgu portfela. Czy takim posunięciem marki wygrają z wyczekiwanymi gadżetami typu iWatch? Czas pokaże.

Tissot Luxury Automatic
Tissot Luxury Automatic

Sam Tissot Luxury Automatic trafi na rynek w wariancie dla pań i panów. Klienci będą mogli wybrać, czy chcą go na pasku, czy bransolecie, w wersji bi-kolor (z częściową powłoką PVD w kolorze złotym), czy stali. Dostępne będą także różne wersje kolorystyczne tarczy (w tym cyferblaty wysadzane diamentami) oraz – jako opcja – mechanizm z COSC. Certyfikowany przez Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres kaliber Powermatic 80 (tak naprawdę ETA CO7.111) to dodatkowy smaczek dla miłośników mechanicznego zegarmistrzostwa.

Tissot Luxury Automatic COSC
Tissot Luxury Automatic COSC

Wymiary wersji dla kobiet to 33×9,75mm, natomiast dla mężczyzn 41×9,75mm. W obu przypadkach czasomierze są wodoodporne do 50m.