Basel 2013: Chopard Mille Miglia 2013

Z okazji 25-lecia związku Chopard z rajdem Mille Miglia szwajcarska manufaktura przygotowała nową, limitowaną wersję dedykowanego imprezie chronografu.

Automobilizm i wszystko co z nim związane od dawien dawna pozostaje wielką pasją rodziny Sheufele, właścicieli marki Chopard. Jest tajemnicą poliszynela, że obecny szef działu zegarków, Karl-Friedrich posiada prywatną kolekcję absolutnie topowych old-timerów, o których nie wie nawet jego własna małżonka. Biorąc pod uwagę oba te fakty, liczące sobie już 2,5 dekady partnerstwo Chopard i włoskiego rajdu starych samochodów – Mille Miglia (1000 mil) – nie może być niczym zaskakującym. Tym bardziej, że motoryzacyjno-zegarkowe mariaże są w branży chlebem powszednim.

W dniach 16-18 maja Chopard po raz 25-ty partnerował dostojnej, acz utrzymanej w duchu sportowej rywalizacji, procesji pięknych samochodów (na trasie z Brescii do Rzymu). Kilkanaście dni wcześniej, w Bazylii, zaprezentował nową wersję limitowanego chronografu. Oczywiście z dedykacją dla imprezy.

Nowa Mille Miglia, opatrzona przydomkiem „2013” stylistyczne inspiracje czerpie właśnie z designu starych, sportowych aut. Koperta (stalowa lub z różowego złota, WR 100m) ma dwie średnice – 44mm bezela i 42.8mm bazy. Zabieg ten ma optycznie powiększyć zegarek przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu na nadgarstku, spotęgowanego przez krótsze i zagięte ku dołowi uszy oraz gumowy pasek z charakterystycznym bieżnikiem. Wspomniany bezel zdobi wygrawerowana skala tachymetru.

Mille Miglia 2013 w stali
Mille Miglia 2013 w stali
Mille Miglia 2013 w złocie
Mille Miglia 2013 w złocie

Obie wersje czasomierza wyposażono w szarą tarczę ze srebrnymi licznikami (mała sekunda i dwa liczniki stopera), skalę 24h drugiej strefy czasowej i datownik, wkomponowany w czerwoną strzałkę – logo Mille Miglia. Sportowy charakter podbijają stalowe wskazówki z luminową, czerwono-biała sekunda stopera i czerwone wskazówki na małych tarczkach. Inne subtelne smaczki to koronka z symbolem kierownicy i przyciski w formie tzw. grzybków.

Mille Miglia 2013
Mille Miglia 2013

Wszystkie opisane powyżej funkcje (wskazanie czasu, datę, chronograf i GMT) napędza automatycznie nakręcany kaliber na bazie Valjoux 7750, z 46h rezerwą chodu. Mechanizm ma wszystkie doskonale znane parametry popularnego VJ (w tym 4-Hercowy balans) i certyfikat chronometru COSC. Jego praca została ukryta pod pełnym deklem z bardzo ładnie wygrawerowanym i wypolerowanym logo rajdu.

Mille Miglia 2013 dostępna będzie, jak już wspomniałem, w dwóch wariantach materiałowych. W stali powstanie 2013 sztuk, w 18ct różowym złocie 250 egzemplarzy.

Mille Miglia 2013
Mille Miglia 2013

Więcej zdjęć tegorocznych nowości marki znajdziecie w naszym materiale Chopard Live.
Zapraszamy również do odwiedzenia oficjalnej strony rajdu Mille Miglia.

Opracowanie: Łukasz Doskocz