Basel 2013: Chopard Live

Wielkie komplikacje, klasyka i elegancja, sport i diamenty – to wszystko znajdziecie w tegorocznych nowościach manufaktury Chopard.

Po otworzeniu własnej manufaktury kalibrów bazowych (Ebauches Fleurier) Chopard z każdym rokiem rośnie w siłę, konsekwentnie rozwijając kolekcję o modele przypisane do wszystkich obecnych w swoim portfolio linii. Nie inaczej jest i w 2013. BaselWorld przyniosło nowe lub odświeżone modele zarówno we flagowej kolekcji L.U.C jak i w serii sportowej i dedykowanej paniom – Happy Sport.

Chopard - BaselWorld 2013
Chopard – BaselWorld 2013

Nazwana imieniem Louisa-Ulysse’a Choparda seria L.U.C prezentuje dwa skomplikowane modele z „górnej półki”. Perpetual T to piękny złoty zegarek z komplikacją wiecznego kalendarza, dużą datą i tourbillonem. Za całość odpowiada ręcznie nakręcany kaliber L.U.C 02.15-L z 216 godzinami rezerwy chodu uzyskiwanymi z 4 bębnów sprężyny głównej (technologia Quattro).

Perpetual T
Perpetual T

Engine One H to z kolei drugi, po Engine One Torubillon, manualny tourbillon z architekturą zegarka (zarówno mechanizmu jak i stylistyki) inspirowaną motoryzacją, a konkretnie silnikiem samochodu sportowego. Nowy model ma tytanową kopertę i ręcznie nakręcany kaliber L.U.C 04.02-L, tym razem w układzie poziomym.

Engine One H
Engine One H

Dwie klasyczne nowości serii L.U.C to XPS z 39.5mm kopertą z różowego złota, automatycznym kalibrem 96.12-L i srebrną tarczą z małą sekundą…

L.U.C XPS
L.U.C XPS

… oraz 1937 Classic w nieco bardziej agresywnym stylu z 42mm, złota kopertą, złotą bransoletą (lub skórzanym paskiem) automatycznym werkiem 01.01-L i tarczą z dużymi, nakładanymi indeksami rzymskimi, centralną sekundą i datownikiem.

1937 Classic
1937 Classic

Choć kolekcja L.U.C niewątpliwie ma swoje bardzo mocne strony (szczególnie dla miłośników klasycznego wydania zegarmistrzostwa) moją nowością numer 1 tegorocznego Choparda jest przeprojektowana linia Mille Miglia – zegarki tworzone w ramach partnerstwa z włoskim rajdem zabytkowych automobili 1000 Miglia.

Mille Miglia 2013
Mille Miglia 2013

Nowa Mille Miglia to powiększona, 44mm koperta ze stali lub różowego złota, automatyczny chronograf (niestety jeszcze nie manufakturowy) z datownikiem, antracytowa tarcza z kontrastującymi, białym licznikami i doskonale znane już, gumowe paski ze wzorem „1960’s Dunlop Racing Tyre”. Zegarki na żywo wypadają znakomicie, a dostępne będą w limitowanej serii 2013 sztuk w stali i 250 w złocie.

Mille Miglia 2013
Mille Miglia 2013

Wykorzystując możliwości wspominanej na początku manufaktury Ebauches Fleurier, Chopard wprowadzi do oferty również manufakturowe (z własnymi mechanizmami), stalowe wersje trzech modeli Superfast: Automatic, Power Control i Chronograf. Wersje złote, różniące się tylko kruszcem koperty, opisywaliśmy już TUTAJ.

Superfast Power Control
Superfast Power Control
Superfast Power Control
Superfast Power Control

Skromniejsza, choć imponująca jest tegoroczna nowość skierowana do pań – dwie nowe odsłony Imperiale (All Black i Joaillerie Amethyste) oraz Happy Sport Medium Automatic. Będący ikoną damskiej kolekcji marki zegarek ze swobodnie latającymi nad cyferblatem diamencikami od teraz oferowany będzie w kilku wersjach koperty (stal, złoto, z diamentami i bez) z automatycznym mechanizmem. Co więcej, Chopard umożliwi swoim klientkom pełną kontrolę nad wyglądem nowego modelu, czyli wybranie praktycznie każdego komponentu składowego czasomierza (stworzone specjalnie w tym celu aplikacje, dostępne są w butikach firmowych Choparda).

Wersję online znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcia: CH24.PL
Opracowanie: Łukasz Doskocz