Basel 2012: Rolex Sky-Dweller
Targi w Bazylei kuszą mnóstwem nowych propozycji. Część z nich z pewnością stanie się bardzo popularna i będzie produkowana przez najbliższe dekady. Czy taki los spotka promowany przez Rolexa model Oyster Perpetual SKY-DWELLER?
Dzięki wykorzystaniu rozwiązań chronionych 14 patentami (z czego 5 to zupełnie nowe pomysły), mamy do czynienia z dość oryginalnym rozmieszczeniem wskazań. I tak czas lokalny odczytamy za pomocą centralnych wskazówek (godzinowej i minutowej), a czas w drugiej strefie wskaże nam trójkącik umieszczony nad obrotowym, 24-godzinnym dyskiem wpisanym w tarczę. Sky-Dweller wyposażony został także w roczny kalendarz nazwany SAROS (nazwa pochodzi od terminu w astronomii, oznaczającego okres, po którym Słońce, Ziemia i Księżyc wracają do położenia względem siebie, w którym już były). Datę odczytamy z okienka na godz. 3, które od góry wieńczy charakterystyczna dla Rolexa lupka powiększająca. Aktualny miesiąc wskazywany jest dyskretnie w otworze tarczy, pomiędzy jej brzegiem a indeksem godzinowym. Rozwiązanie jest wg mnie bardzo ciekawe, gdyż nie wymaga dodatkowej tarczki czy skali, które wpływają negatywnie na czytelność wskazań. Roczny kalendarz w opisywanym modelu wymaga korekty raz do roku – na przełomie lutego i marca.
Obracany w obu kierunkach pierścień lunety, nazwany RING COMMAND, pozwala na wybór jednego z trzech parametrów: daty, lokalnego czasu lub czasu w drugiej strefie czasowej. Wybrane nastawy można następnie zmienić poprzez przekręcenie koronki (która w Sky-Dwellerze ma wyłącznie jedną pozycję).
Wewnątrz Sky-Dwellera pracuje automatyczny kaliber 9001 – wynaleziony i wyprodukowany przez Rolexa werk z certyfikatem chronometru COSC. Zabezpieczony systemem antywstrząsowym PARAFLEX mechanizm składa się z 380 komponentów i jest chroniony 7 patentami (4 nowe). Na pełnym naciągu Sky-Dweller zapewnia 72 godziny rezerwy chodu.
Jak chwali się producent, zegarek przeznaczony jest dla osób ceniących elegancję i przydatne funkcje. Dostępny będzie w 42mm kopercie OYSTER ze złota (białego, żółtego lub odlewanego przez Rolexa EVEROSE) na polerowano-satynowanej bansolecie z materiału korespondującego z kopertą lub na brązowym pasku ze skóry aligatora. Od góry całość zwieńczy karbowany bezel, będący jednocześnie znakiem rozpoznawczym części modeli produkowanych przez szwajcarską markę. Sky-Dweller jest wodoodporny do 100m.
Czy zegarek powtórzy sukces Submarinera i Datejusta? Czas pokaże.
ROLEX SKY-DWELLER
Opracowanie i tłumaczenie: Tomasz Kiełtyka
Po premierze nowej Omegi Aqua Terra z kalibrem 8500 pomyślałem, że poziom Rolexa został osiągnięty. Tymczasem firma z koroną nie spała i niestety Omega ponownie ma sporo do nadrobienia jeżeli chce pretendować do pozycji godnego konkurenta.
Brawo Rolex!