Basel 2012: ROLEX Datejust II
Jednym z flagowych modeli Rolexa jest Datejust. Tegoroczne targi w Bazylei przyniosły drugą odsłonę zegarka: w stalowej, 41mm kopercie z własnym werkiem 3136.
Datejust to seria, której powstanie datuje się na rok 1945. Wtedy to Rolex stworzył pierwszy automatyczny i wodoodporny chronometr z okienkiem daty na tarczy. Tegoroczny Datejust II stanowi reinterpretację kultowego czasomierza, dostosowaną do XXI wieku. Pierwszym elementem zwracającym uwagę jest wypolerowany na wysoki połysk pierścień lunety.
41mm koperta OYSTER gwarantuje wodoodporność do 100m. Jej charakterystycznie wyprofilowana, środkowa część, wykonana została z jednego bloku odpornej na korozję stali 904L. Od spodu czasomierz zabezpiecza pełny dekiel, którego dokręcenie możliwe jest dzięki specjalnemu, używanemu tylko przez Rolexa kluczowi. Dokręcaną koronkę chroni patent TWINLOCK (wpływający pozytywnie na max. dozwolone zanurzenie zegarka). Natomiast na wieńczącym całość od góry szafirowym szkiełku znajdziemy kolejny znak rozpoznawczy Rolexa – lupkę nad okienkiem daty, na godz. 3 (wykonano ją z syntetycznego szafiru). Wszystkie te zabezpieczenia chronią chlubę szwajcarskiej manufaktury, zaprojektowany i wykonany w warsztatach Rolexa werk 3136. Jak wszystkie kalibry PERPETUAL, tak i ten posiada certyfikat chronometru (COSC). Ponadto zastosowano opatentowany, odporny na działania pól magnetycznych i zmiany temperatur, niebieski włos sprężyny PARACHROM. Wahnik umieszczono pomiędzy systemem antywstrząsowym PARAFLEX. Wszystkie te chronione rozwiązania zwiększają precyzję chodu i niezawodność pracy mechanizmu, którego rezerwa chodu wynosi 48 godzin.
Tarcza (w kolorze srebrnym, ze szlifem słonecznym) to 10 nakładanych indeksów godzinowych z białego złota wypełnionych substancją świecącą, okienko daty (na godz. 3), korona Rolexa jako index na godz. 12 oraz centralne wskazówki: godzinowa, minutowa i sekundowa (również z białego złota).
Zegarek dostarczany jest na stalowej (904L) bransolecie OYSTER z zapięciem na klamrę, doposażoną w system łatwej regulacji jej długości do 5mm (tzw. EASYLINK).
tłumaczenie i opracowanie: Tomasz Kiełtyka