Aukcja tematyczna z okazji 175-lecia firmy Patek Philippe w Christie’s

Dużym wydarzeniem w świecie aukcyjnym będzie aukcja Christie’s „PATEK PHILIPPE 175”. 9 listopada pod młotek trafi 100 najbardziej reprezentatywnych zegarków z całego okresu produkcji manufaktury – od chwili założenia z Franciszkiem Czapkiem, do czasów obecnych.

175. urodziny manufaktury takiej jak Patek Philippe to w branży zegarkowej wydarzenie ogromnej rangi. Nie dalej jak dwa tygodnie temu w Genewie marka pokazała kolekcję rocznicowych czasomierzy, na czele ze skomplikowanym Grandmaster Chime Ref. 5175, a już wielkimi krokami zbliża się kolejne wyjątkowe wydarzenie – aukcja tematyczna domu Christie’s Geneva – w całości poświęcona Patkowi i jego przebogatej historii.

Bardzo nas cieszy, że w kolekcji zebranej przez dom aukcyjny będą wystawione aż trzy, ważne i ciekawe „Poloniki”. Mówimy o trzech zegarkach kieszonkowych, które trafią na licytację jako jedne z pierwszych: LOT 2 – Patek i Spółka w Genewie „Warszawa i Wilno”; LOT 5 – Patek Philippe & Cie Geneve „Mickiewicz & Byron” oraz LOT 9 – Patek Philippe i Spółka „W. Bojarski, zegarmistrz w Krakowie, „Święty Jerzy walczący ze smokiem”. Wszystkie zegarki zostały wybrane jako ważne z punktu widzenia historycznego i zegarmistrzowskiego. Ich ceny wywoławcze są więcej niż zachęcające – zaczynają się już od 5.000 CHF. Wszystkie szczegółowe opisy dostępne są w imponującym katalogu aukcyjnym oraz na stronie internetowej Christie’s.

Obok zegarków z polskimi akcentami jest wiele bardzo ciekawych pozycji dla międzynarodowych, wytrawnych kolekcjonerów zegarków naręcznych i kieszonkowych. Wśród nich należy wymienić zarówno czasomierze z komplikacjami jak i inne rzadkie modele wykonane w pojedynczych egzemplarzach. Naszą uwagę przykuły m.in. Patek Philippe ref. 1518 – zegarek z wiecznym kalendarzem i chronografem, należący do egipskiego Króla Farouka (estymacja 300.000-500.000 CHF), Patek Philippe ref. 2499 pierwsza seria w różowym złocie – również wieczny kalendarz z chronografem (niesamowicie rzadki zegarek, z estymacją 1.600.000-2.600.000 CHF) oraz ref. 1563 split-seconds chronograph – jedne z trzech wyprodukowanych egzemplarzy, z prywatnej kolekcji Jean-Claude Bivera (estymacja 800.000-1.600.000 CHF).

Na aukcji w sumie pojawią się 53 zegarki naręczne, 42 kieszonkowe, 4 zegary i jeden oryginalny dokument patentowy Patka z 1893 roku. Ich wspólnym mianownikiem jest magiczna marka Patek Philippe oraz wyjątkowa ekskluzywność związana z wybraniem ich na tak ważną, tematyczną aukcję Christie’s. By podkreślić rangę aukcji i wyjątkowość licytowanych egzemplarzy Christie’s przy współpracy z manufakturą Patek Philippe do każdego zegarka dołączą dedykowane pudełko, specjalnie wyprodukowany numizmat aukcyjny oraz certyfikat z archiwum Patek Philippe potwierdzający oryginalność czasomierza. Aukcję będzie prowadził Thomas Perazzi – były uczeń Osvaldo Patrizzi, obecnie ekspert Sotheby’s, a wcześniej założyciel domu aukcyjnego Antiquorum.

Pudełko przygotowane na aukcję Patek Philippe
Pudełko przygotowane na aukcję Patek Philippe

Jesteśmy niezmiernie ciekawi rezultatów jakie osiągną wszystkie pozycje na aukcji, a jednocześnie dumni, że aż trzy czasomierze z oferty Christie’s są związane z Polską – ojczyzną Antoniego Norberta Patka.

Krótki poradnik licytowania w Christie’s:

Zegarki można licytować osobiście, przez telefon i on-line, oczywiście po uprzednim zarejestrowaniu. Do kosztów – poza ceną wylicytowaną tzw. „uderzenia młotkiem” – należy doliczyć: 25% prowizji domu aukcyjnego, podatek VAT oraz koszt przesyłki.

Powodzenia,

Waldemar Ferri Szczerbowski i Igor Jan Wyżycki
Atelier Tempus