A. Lange & Söhne Lange 1 Daymatic „25th Anniversary” [dostępność, cena]

Ósmy w kolekcji rocznicowej Lange 1 model jest jednocześnie pierwszym z naciągiem automatycznym. Daymatic od standardowej „jedynki” odróżnia jeszcze jeden szczegół – lustrzane odbicie tarczy.

Design klasycznego Lange 1 bez dwóch zdań zapisał się w zegarkowym kanonie. Jego asymetryczna tarcza z dużym wskazaniem czasu po lewej stronie i resztą funkcji rozłożonych w przemyślany sposób po powierzchni cyferblatu wpisała się w zegarkowy świat tak, że Lange 1 nie da się pomylić z żadnym innym czasomierzem. Niemiecka manufaktura jest swojemu projektowi bardzo wierna i powiela go w niemal niezmienionej formie po dzień dzisiejszy. Jedynym wyraźnym odstępstwem był zegarek pokazany w roku 2010 – Lange 1 Daymatic.

LANGE 1 Daymatic i Srebro
LANGE 1 Daymatic i Srebro

Wprowadzając do kolekcji „jedynek” model Daymatic Lange złamało dwie swoje – wydawałoby się żelazne – zasady: zegarek zyskał automatyczny naciąg w miejsce klasycznego manuala, a jego tarczę poddano lustrzanemu odbiciu. W ten w sumie prosty sposób powstał zegarek w moich oczach jeszcze bardziej uniwersalny i funkcjonalny. Teraz żeby odczytać aktualną godzinę, nie trzeba już wysuwać spod mankietu koszuli całego zegarka – wystarczy ledwie jego prawa połówka.

A. Lange & Söhne Lange 1 Daymatic „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Lange 1 Daymatic „25th Anniversary”

Rocznicowy Daymatic na 25-lecie Lange 1 wpisuje się idealnie w kolekcję siedmiu pokazanych wcześniej referencji. Zegarek ma kopertę z białego złota o średnicy 39,5 mm i zamknięty pod szafirowym szkłem, srebrny, fakturowany cyferblat z malowanymi, niebieskimi akcentami i zestawem termicznie niebieszczonych wskazówek. Układ jest lustrzanym odbiciem tradycyjnego Lange 1: tarcza czasu znajduje się obok koronki na godz.3, duża data na godz.11, a mały sekundnik na wysokości godz.7. Wskazanie rezerwy chodu zastąpione zostało analogowym wskaźnikiem dni tygodnia, dużo bardziej funkcjonalnym w zegarku, który ma automatyczny naciąg.

Napędem Lange 1 Daymatic „25th Anniversary” jest kaliber L021.1 z 50h rezerwy chodu, szybką korektą daty i specjalne grawerowanym okolicznościowym mostkiem balansu.

Lange przygotuje 25 egzemplarzy Daymatica. Jeden to koszt 44 200 EUR (~190 500 PLN).

A. Lange & Sohne Lange 1 Daymatic „25th Anniversary”

Producent A. Lange & Sohne
Nazwa modelu Lange 1 Daymatic „25th Anniversary”
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu L021.1
Rezerwa chodu (h) 50
Tarcza srebrna
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 39,5
Wysokość (mm) 10,4
Pasek skórzany
Limitacja 25
Cena (PLN) 190500