A. Lange & Söhne Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary” [dostępność, cena]

Szóstym w kolekcji rocznicowych modeli Lange 1 zegarkiem będzie wariant z fazami Księżyca. Jego premiera zbiega się z otwarciem pierwszego butiku marki w Szwajcarii.

Bahnhofstrasse 25 będzie od dzisiaj jednym z adresów, które odwiedzić wypada podczas (nie tylko stricte zegarkowej) wizyty w Zurychu. To tam swój pierwszy szwajcarski butik otworzyło właśnie Lange & Söhne – niemiecki król mechanicznego zegarmistrzostwa. Kiedy przekroczycie już progi butiku, jednym z modeli, które z pewnością warto obejrzeć z bliska, będzie rocznicowy Lange 1 Moon Phase. To już 6. zegarek w tegorocznej palecie nowości, celebrujących 25. urodziny kultowego Lange 1. Poprzednio zaprezentowano kolejno Lange 1 „25th Anniversary”, Grand Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”, Little Lange 1 „25th Anniversary”, Lange 1 Tourbillon Perpetual Calendar „25th Anniversary” i Lange 1 Time Zone „25th Anniversary”.

Bazą modelu z fazami Księżyca jest wersja pokazana w 2017 roku. Zaimplementowano w niej nowe wskazanie fazy ziemskiego satelity, połączone sprytnie ze wskazaniem dzień/noc. Oba zintegrowano na jednej tarczce tak, że księżyc wykonuje swój obrót w regularne 29 dni 12 godzin 44 minuty i 3 sekundy, a zamocowany pod nim dysk reprezentujący niebo obraca się raz na 24h. Pokolorowano go na jasno oraz ciemnoniebiesko, odzwierciedlając w ten sposób dzienne i nocne niebo.

A. Lange & Söhne Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”
A. Lange & Söhne Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary”

Tarczka faz Księżyca, połączona z małym sekundnikiem, widoczna jest na wysokości godz.5 asymetrycznego cyferblatu. Wskazanie czasu skupiono na tarczy po lewej stornie, zaś po prawej dorzucono jeszcze duży datownik i rezerwę chodu. Cały projekt ma tożsamą dla kolekcji jubileuszowej, srebrną bazę oraz jasnoniebieskie akcenty i aplikacje.

Zrobiona z białego, 18ct złota koperta ma 38,5 mm średnicy, 10,2 mm wysokości, dwa szafirowe szkła i granatowy pasek ze skóry aligatora. Zamknięty wewnątrz obudowy kaliber manualny L121.3 oferuje 72h rezerwy chodu, stop-sekundnik i szybką korektę daty przyciskiem na godz.10. Tykający z częstotliwością 3Hz balans zamocowano na ręcznie grawerowanym mostku, ozdobionym liczbą „25”.

kaliber L121.3
kaliber L121.3

Lange 1 Moon Phase „25th Anniversary” powstanie w liczbie 25 numerowanych egzemplarzy. Za jeden trzeba zapłacić 43 400 EUR (~186 000 PLN).

A. Lange & Sohne Lange 1 Moon Phase "25th Anniversary"

Producent A. Lange & Sohne
Nazwa modelu Lange 1 Moon Phase "25th Anniversary"
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu L121.3
Rezerwa chodu (h) 72
Tarcza srebrna
Koperta białe złoto
Średnica (mm) 38,5
Wysokość (mm) 10,2
Pasek skórzany
Limitacja 25