Zmarł Waldemar Ferri Szczerbowski

Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł Waldemar Ferri Szczerbowski – wielki miłośnik zegarków, branżowy autorytet oraz współpracujący z nami autor artykułów dotyczących rynku aukcyjnego. Zapamiętamy go jako niezwykle eleganckiego gentlemana, z którym godzinami można było rozmawiać nie tylko na temat czasomierzy.

Waldemar Ferri Szczerbowski po skończeniu studiów artystycznych (1975) przeprowadził się do Włoch, gdzie rozpoczął pracę jako nauczyciel, a później kontynuował pracę zawodową jako przedsiębiorca. Był międzynarodowym ekspertem w zakresie zegarów i zegarków, głównie historycznych. Wyspecjalizował się w czasomierzach Patek Philippe i Vacheron Constantin.

Od 1988 roku do 1990 był doradcą w Konsulacie RP w Mediolanie. Od 1990 roku rozpoczął współpracę z Osvaldo Patrizzi, znanym jako jedna z dwudziestu najbardziej wpływowych osób w historii zegarmistrzostwa i aukcji. W 1998 roku ukończył kurs pośrednictwa wyrobów zegarmistrzowskich na Politechnice Izby Handlowej w Mediolanie. Niedługo potem otworzył własne biuro doradztwa i oceny zegarków. Jednocześnie stał się członkiem zespołu w Antiquorum Auctioneers – ważnym międzynarodowym domu aukcyjnym, gdzie był odpowiedzialny za transakcje w Europie Środkowej.

W 2003 roku był współorganizatorem pierwszej dedykowanej aukcji polskich zegarów i zegarków, która odbyła się w genewskim oddziale Antiquorum. Jego historyczne badania przeprowadzone podczas organizacji aukcji „poloników“ pomogły promować wiedzę na temat pochodzenia i historii Patek Philippe.

W dalszym okresie Waldemar Ferri Szczerbowski odegrał znaczącą rolę w organizacji wielu aukcji zegarkowych, m.in. w 2005 roku z okazji 250. rocznicy Vacheron Constantin. Przez wiele lat był gospodarzem programu zajmującego się tematyką zegarów i zegarków we włoskiej telewizji, jednocześnie współpracując z krajową i zagraniczną prasą m.in. z portalem CH24.PL.

W 2006 roku TVP Polonia zrealizowała specjalny reportaż pt. “Maestro zegarkowych dusz”, przedstawiający jego życie prywatne oraz zawodowe. Przez długi czas prowadził również własny program we włoskiej telewizji komercyjnej.

W latach 2008-2009 Ferri Szczerbowski był dyrektorem oraz ekspertem od zegarków w międzynarodowym domu aukcyjnym Patrizzi&Co. Auctioneers, a w pózniejszym okresie współpracował jako doradca z firmą Meeting Art.

W trakcie gali Zegarek Roku 2011
W trakcie gali Zegarek Roku 2011

W 2011 dołączył do zespołu jurorów w konkursie Zegarek Roku, a jako redaktor portalu CH24.PL zajmował się aukcjami czasomierzy.

Wszystkim nam będzie go bardzo brakować.

Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia.

Biografia pochodzi ze strony Atelier Tempus