Vacheron Constantin Overseas
Dwa nowe modele, stalowy chronograf z duża datą i chronograf z wiecznym kalendarzem, rozszerzyły casualowo-sportową kolekcję Overseas genewskiej manufaktury Vacheron Constantin.
Z dużą dozą pewności można zaryzykować stwierdzenie, że z całej wielkiej trójki szwajcarskiego zegarmistrzostwa (Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin) to właśnie ta ostatnia manufaktura ma najbardziej tradycyjne (w szerokim tego pojęcia rozumieniu) podejście do tworzenia mechanicznych zegarków. Portfolio firmy to zdecydowanie klasyczna (lub mocno inspirowana klasyką) stylistyka, a filozofia tworzenia to sztuka zegarmistrzowska, dla której design stanowi jedynie opakowanie. W kolekcji Vacheron Constantin najbardziej nie-klasyczną, aspirującą do miana sportowej serią jest Overseas, właśnie wzbogacona o dwie nowe referencje.
Overseas Chronograph Perpetual Calendar to najbardziej skomplikowany model w całej linii Overseas, łączący w jednym zegarku dwie komplikacje: mechaniczny stoper i wieczny kalendarz z fazami księżyca. Obie zawarte zostały w automatycznym, oczywiście manufakturowym, kalibrze 1136 QP, skonstruowanym rękami zegarmistrzów Vacherona z 228 komponentów. Mechanizm ma 40-godzinną rezerwę chodu, 3-Hercowy balans (21.600 A/h) i 37 kamieni łożyskowych. Chronograf wyposażony jest w centralny licznik sekundowy oraz dwa totalizatory: 30-minutowy i 12-godzinny. Wieczny kalendarz z kolei pokazuje kolejno miesiąc i lata przestępne na godz. 12, dzień miesiąca na godz. 3, fazy księżyca na godz. 6 oraz dzień tygodnia na godz. 9. Czas odmierzają dwie centralnie umocowane wskazówki – godzinowa i minutowa – oraz mała sekunda połączona z tarczą faz księżyca, na godzinie 6 tarczy. I choć wspomniałem wcześniej, że w zegarkach VC zewnętrze stanowi jedynie tło dla zegarkowych komplikacji, model Chronograph Perpetual Calendar jest równie piękny wewnątrz, co na zewnątrz.
Stylistyka zegarka to udana kombinacja wykonanej z 18ct różowego złota koperty (42mm) i piaskowej (beżowej) tarczy z białymi obwódkami małych tarcz komplikacji oraz złotymi i rodowanymi wskazówkami. Tarcza emanuje elegancją, z kolei starannie wykończona koperta to satynowane powierzchnie zestawione z polerowanym bezelem i pełnym, złotym deklem z wygrawerowaną na nim sylwetką żaglowca Amerigo Vespucci. Koperta, wraz z antymagnetyczną, wewnętrzną klatką (chroniąca mechanizm przed polem magnetycznym do 25.000 A/m) jest wodoszczelna do 150m.
Nielimitowany model Overseas Chronograph Perpetual Calendar oferowany będzie na dwóch brązowych paskach – gumowym lub ze skóry aligatora – w specjalnym pudełku z wbudowanym rotomatem.
Podczas gdy model Chrono Perpetual śmiało można zaliczyć do raczej klasycznych, skomplikowanych czasomierzy, sportowy charakter linii prezentuje druga nowość – Overseas Chronograph. 42mm koperta zegarka (z wewnętrzną klatką antymagnetyczną) oraz jego satynowana bransoleta wykonane zostały ze stali. Pod pełnym, stalowym deklem (również ozdobionym wizerunkiem żaglowca Amerigo Vespucci) zamknięto automatyczny kaliber 1137 z chronografem i dużym datownikiem. Mechaniczny stoper, podobnie jak w modelu Perpetual, ma centralny licznik sekundowy oraz dwa małe liczniki, 30-minutowy i 12-godzinny, a także komplikację dużego, czytelnego datownika. Wszystkie te wskazania rozlokowane zostały na lakierowanej, niebieskiej tarczy z indeksami oraz wskazówkami z 18ct białego złota. Datownik w postaci dwóch okienek z białym tłem i czarnymi cyframi, zamieszczono na górze tarczy, zaraz nad logo manufaktury. Stalową bransoletę, której design inspirowany jest krzyżem maltańskim – logo firmy – zapina się na zatrzaskiwanego motylka z przyciskami zabezpieczającymi.
Opracowanie: Łukasz Doskocz