Vacheron Constantin 1972 Prestige
Asymetryczny design, historyczna inspiracja, legendarny kaliber – wszystkie te elementy zawarto w jednym, wyjątkowym modelu Vacheron Constantin.
Przyczynkiem powstania wyjątkowego modelu 1972 Prestige jest data 23 czerwca 1972 roku, i przyznana manufakturze z Genewy nagroda „Prestige de la France” – wyróżnienie w dowód uznania za doskonałość, dążenie do perfekcji, autentyzm i techniczną doskonałość. Honorującym było Comite de France, a wydarzenie nie tylko ugruntowało związek manufaktury z Francją ale i powstanie specjalnego modelu (a później również kolekcji), który właśnie doczekał się swojej reaktywacji. Okazją było opisane przez nas kilka dni temu otwarcie branżowego butiku Vacheron Constantin przy 2 Rue de la Paix w Paryżu.
Wyjątkowość modelu 1972 leży w kształcie jego wykonanej z białego złota koperty – obróconym trapezie z krótszym bokiem (z koronką) zwróconym w prawą stronę. Choć forma na pozór może się wydawać nieco przypadkowa, jej projekt powstał w oparciu o słynny złoty podział. Całość jest wypolerowana, ekstremalnie elegancka i ma wymiary 25x47x8.72mm. Spód wieńczy nawiązujący do protoplasty pełny dekiel z wygrawerowanym znakiem „Prestige de la France”.
Front natomiast to szafirowe szkiełko skrywające giloszowaną motywem fali tarczę z dwoma wskazówkami Duphine z 18ct różowego złota i małym, złotym krzyżem maltańskim.
Koperta kryje w swoim wnętrzu ultra-płaski kaliber VC 1003 z mostkami i płytą wykonanymi ze szczerego złota (a kruszec ten jako materiał konstrukcji werku to wyjątkowa rzadkość, powszechnie używana jedynie przez F.P.Journe). 1003 ma ledwie 1.64mm grubości a przy tym 30h rezerwy chodu, 2.5Hz balans (18.000 A/h) i 117 elementów wykończonych pasami genewskimi, perłowaniem i polerowanymi krawędziami.
Nie objęta limitacją wersja 1972 Prestige sprzedawana będzie na brązowym pasku ze skóry aligatora (z klasyczną klamerką). Limitowana zaś, przygotowana w ilości 40 egzemplarzy dla paryskiego butiku, to monochromatyczna kompozycja ze srebrną tarczą, srebrnymi wskazówkami i czarnym, błyszczącym aligatorem. Oba warianty opatrzono Pieczęcią Genewską.
Opracowanie: Łukasz Doskocz