Ulysse Nardin Classico Manufacture z emaliowaną tarczą – SIHH 2017 [zdjęcia live, cena]

Giloszowanie i emaliowanie są znakomitymi sposobami na lekkie ożywienie kompozycji klasycznego zegarka. Ulysse Nardin świetnie je połączył, tworząc model w więcej niż atrakcyjnej cenie.

Dla ulokowanej w La Chaux-de-Fonds i Le Locle manufaktury UN (Ulysse Nardin) to był pierwszy, debiutancki SIHH. Po latach obecności na targach w Bazylei firma zdecydowała się przenieść swoją coroczną prezentację do Genewy, zapewne szukając nowej drogi dotarcia do potencjalnego klienta. Jak zwykle czas pokaże, czy była to decyzja słuszna – choć patrząc na listę tegorocznych nowości UN, można być dobrej myśli. W moim odczuciu na szczególną uwagę zasługuje model Classico Manufacture – tradycyjny, ale z bajerem.

Ulysse Nardin Classico Manufacture
Ulysse Nardin Classico Manufacture

W nazwie swojego zegarka UN zawarło dwa najistotniejsze elementy – klasyczną formę i manufakturowy mechanizm. Klasyczna jest świetnie leżąca na nadgarstku, 40mm koperta ze stali (9.6mm grubości, WR30m) – wypolerowana, z charakterystycznymi, wyciętymi lekko uszami i skórzanym, granatowym paskiem.

Manufakturowy – w pełni in-house – jest z kolei kaliber. UN-320 to automatyczny mechanizm z 48h rezerwą chodu i krzemem. Ulysse Nardin jest jednym z krzemowych pionierów branży zegarkowej, mocno stawiających na sprzyjające poprawie jakości i precyzji chodu właściwości tego metalu. W UN-320 krzemowy jest włos i kotwicowy wychwyt. Cały werk pracuje na 39 kamieniach, ma małą sekundę i datownik.

Ulysse Nardin Classico Manufacture
Ulysse Nardin Classico Manufacture

Wskazania rozłożono tradycyjnie na specjalnie przygotowanym cyferblacie. Za jego wykonanie odpowiada należąca do UN manufaktura Donzé Cadrans – ta samą, którą kiedyś odwiedziliśmy i opisaliśmy TUTAJ. Tarcza Classico Manufacture powstaje z nałożenia na giloszowaną bazę przezroczystej, połyskującej emalii. Cyferblat jest wypiekany w piecu, a na koniec trafia na niego namalowane logo, skala minutowa, rzymskie indeksy i widoczny na dole napis „Email – Grand Feu”.

Classico Manufacture można lubić i cenić za wiele rzeczy – za piękny, artystyczny cyferblat, klasyczne proporcje albo manufakturowy kaliber z odrobiną nowej technologii. Można też za bardzo atrakcyjną kwotę na metce – 8.800CHF (~35.700PLN). Stosunek jakości do ceny znakomity.