Timex Marlin – mechaniczny, ze Snoopym na cyferblacie [dostępność, cena]

Dzisiejszy Timex to marka kojarzona z tanimi zegarkami kwarcowymi oraz podświetleniem tarczy Indiglo. Model Marlin powstał jeszcze zanim firma poszła w napędy bateryjkowe i teraz wraca w kilku wersjach – w tym specjalnej, ze Snoopym.

Pomyśl Timex, a przed oczami zapewne stanie Ci niedrogi, przeciętnie wykonany zegarek z bajerami. Fani zegarkowej mechaniki przechodzili obok marki raczej obojętnie – i nie można się tym faktem specjalnie oburzać. Marlin – pokazana w tym roku kolekcja prostych i tanich automatów na bazie modelu vintage – powinien zwrócić uwagę chociaż części z nich. To swoją drogą pierwszy mechaniczny model firmy od 1982 roku.

Timex Marlin
Timex Marlin
Timex Marlin
Timex Marlin

Oryginalny Timex Marlin produkowany był w latach 60. ubiegłego wieku – w okresie przed kryzysem kwarcowym. Zegarek miał 36 mm kopertę, prostą tarczę oraz skórzany pasek – i pewnie nawet dzisiaj mógłby śmiało uchodzić za eleganckiego, atrakcyjnego klasyka. Na te same cechy postawiono przy reedycji. Pierwszy pokazał się jubileuszowy, ręcznie nakręcany model w mniejszej (to zabieg ciekawy), 34 mm kopercie, ze srebrną tarczą ze szlifem słonecznym i arabskimi indeksami w stylu Art Deco. Można go kupić za 850 PLN, i gdyby nie mały rozmiar, sam bym się pewnie skusił.

Timex Marlin
Timex Marlin

Kilka miesięcy po premierze manualnego Marlina, Timex przygotował większy, dostosowany do gustu szerszego odbiorcy model Automatic. Jego 40 mm koperta ma 13 mm grubości, WR na poziomie 30m, przeszklony dekiel i wypukłe, frontowe szkiełko z akrylu. W kopercie pracuje kaliber Miyota 8215, niestety pozbawiony jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. Werk ma za to 40h rezerwy chodu, możliwość dokręcenia z koronki i datę.

Timex Marlin
Timex Marlin

Wariacje automatycznego Marlina to koperta w złotym PVD i tarcze w kolorze srebrnym, czarnym albo burgundu. Do tego dochodzi jeszcze jeden, specjalny model. Na jego srebrny, ozdobiony szlifem słonecznym cyferblat (baz daty) trafiła postać Snoopiego z serialu animowanego „Fistaszki”.

Timex Marlin Flying Ace
Timex Marlin Flying Ace

Snoopy na głowie ma czapkę pilotkę, a model nosi nazwę Flying Ace. Ci, którzy chcieliby mieć na swoim zegarku Snoopiego, a nie widzi im się wydawanie małej fortuny na jeden z dwóch trudno dostępnych Speedmasterów „Snoopy”, muszą dysponować kwotą 1 090 PLN. Tyle samo kosztują modele z regularnej kolekcji.

Timex Marlin Flying Ace
Timex Marlin Flying Ace