Timebloid Kobiety w (pozornie) męskim świecie zegarków
Dziś spoglądamy na zdecydowanie piękniejszą stronę posiadaczy zegarków prezentując znane kobiety, których to kolekcje przyprawiają wielu o zawrót głowy, potwierdzając fakt, że także płeć piękna docenia kunszt i wartość zegarmistrzowskiej maestrii.
Przyznajmy, iż na pierwszy rzut oka temat czasomierzy dla kobiet w ekskluzywnym zegarmistrzostwie, zdominowanym przez mężczyzn, traktowany był przez długi czas niejako po macoszemu. Spośród najbardziej rozpoznawalnych modeli w historii, nie znajdziemy zegarków damskich, które do pewnego momentu nie były też szczególnie eksponowane w corocznych nowościach marek zegarkowych, zajmując w katalogach miejsce na szarym końcu po wszystkich modelach męskich. Z reguły zegarki kobiece przez długi czas kojarzone były bardziej z wytworami typowo biżuteryjnymi, stanowiącymi bardziej błyszczącą ozdobę, niż kwintesencję technicznej doskonałości idącej z zaawansowanymi mechanizmami. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż paradoksalnie to właśnie kobietom zawdzięczamy prawdopodobnie pierwsze zegarki naręczne w postaci tworów Bregueta dla księżnej Bonaparte – Murat z początków XIX wieku, czy kreacji Patka z 1868 roku dla węgierskiej hrabiny Koscowicz, rozpoczynając tym samym totalnie nowy rozdział zegarkowej praktyczności pod kątem noszenia. Swoistą rewolucję w podejściu do damskich modeli obserwujemy też przez ostatnie paręnaście lat, gdyż coraz więcej marek zauważa istotność kobiecej klienteli, która docenia już nie tylko wygląd, ale i może przede wszystkim techniczne zaawansowanie czasomierzy. Stąd też widzimy prawdziwy wysyp skomplikowanych damskich modeli jak np MB&F Flying T z latającym tourbillonem, astronomiczne komplikacje w zegarkach od Van Cleef & Arples, czy zaawansowane automatony od Jaquet Droza czy Christophe’a Clareta. Jednak, jak pokaże poniższy tekst, panie kolekcjonujące zegarki nie skupiają się tylko na modelach damskich. Zebraliśmy dziś grupę kobiet, u których w zbiorach kryją się najwyższej klasy czasomierze z każdej gamy marek i modeli. Przed Wami najbardziej spektakularne czasomierze widziane na kobiecych nadgarstkach.
Kylie Jenner
Na pierwszy ogień idzie persona, której majątek pozwalałby zaspokoić apetyt każdego kolekcjonera zegarków na świecie. Kylie Jenner, bo o niej mowa, to najmłodsza miliarderka w historii, wyprzedzając pod tym względem nawet Marka Zuckerberga z Facebooka. Majątek przekraczający 1 000 000 000 USD osiągnęła w wieku 21 lat, sprzedając m.in. 51% udziałów swojej marki Kylie Cosmetics, światowemu gigantowi kosmetycznemu Coty Inc. za ponad 600 mln USD. Odnośnie zegarków, Jenner nie stroni od przepychu wybierając najczęściej fabrycznie wysadzane diamentami modele od Patka i Audemars Piguet. Poniższe przykłady to Patek Nautilus, ref. 5719G oscylujący cenowo wokół 450 000 USD.
Oraz AP Royal Oak, model 15452BC.ZZ.1258BC.01 będący w sprzedaży za około 140 000 USD.
Aczkolwiek diamenty to z pewnością nie jedyna rzecz, która pociąga Kylie w zegarkach, gdyż widziana była także z bardziej stonowanymi modelami, jak poniższy AP Double Balance Wheel Openworked.
Rihanna
Rihanna to kolejna celebrytka i – przede wszystkim – artystka, gustująca w spektakularnych czasomierzach. Pochodząca z Barbardosu piosenkarka poza byciem jednym z najczęściej streamowanych artystów na Spotify, najczęściej oglądanych na youtube, czy sprzedających najwięcej płyt, znana jest też z unikalnego stylu i zamiłowania do mody. W 2017 podjęła współpracę z koncernem LVMH, pod którego skrzydłami powstała jej własna marka odzieżowa – Fenty. Tak intensywnie twórcza osoba, ma wyjątkowo wiele okazji do publicznej prezencji, gdzie zegarki bardzo często idealnie uzupełniają całość jej wizerunku. Na poniższym zdjęciu, karmelowy kombinezon Gucci idealnie łączy się z różowym złotem Patka Nautilusa ref. 5980/1R-001.
Do bardziej eleganckich kreacji, typowo na czerwony dywan, piosenkarka dobiera odpowiednio bardziej rzucające się w oczy czasomierze. Tutaj na premierze wcześniej wspomnianej marki własnej – Fenty, Rihanna założyła zegarek Chopard Happy Sport Joaillerie, wysadzany szesnastokaratowymi diamentami.
Rihanna pozostaje też wielką fanką NBA i często widywana jest na meczach Los Angeles Lakers. To przyznajmy dużo bardziej ‘casualowa’ okazja do wyrażenie siebie, choć nadgarstek artystki trzyma odpowiedni poziom jak poniższy dwukolorowy Rolex Datejust łączący stal i żółte złoto.
Aya Kondo
Kolejną bohaterką naszego zestawienia jest osoba z totalnie przeciwnej strony rozpoznawalności. Aya Kondo, bo o niej mowa, to kolekcjonerka z Japonii, o której świat by zapewne nigdy się nie dowiedział, gdyby jej osoba nie została opisana w artykule New York Times o kobietach kolekcjonujących zegarki. Kondo, której przygoda z zaawansowanym zegarmistrzostwem rozpoczęła się od modelu Golden Square z kolekcji Rogera Dubuisa, mówi że jej fascynacja techniczną stroną zegarmistrzostwa zaczęła się, gdy będąc na wystawie zegarkowej w Tokio, mężczyźni zaczęli zwracać uwagę na niecodzienny jak na kobietę przystało czasomierz. Od tamtego momentu jej kolekcja liczy ponad 30 prestiżowych zegarków, spośród których trzy uważa za szczególnie bliskie swojemu sercu – Patek Philippe ref. 5959P czyli bardziej kobieca, bo 33mm wersja klasycznej Grand Complication z podwójnym sekundnikiem w platynie, AP Royal Oak Jumbo Extra Thin z łososiową tarczą, oraz Tourbillon Souverain od F.P. Journe. To właśnie ten ostatni zegarek i spotkanie z jego twórcą, Francois-Paulem Journem, podczas którego przedstawił całą swoją filozofię procesu tworzenia czasomierzy spod hasła ‘Invenit et Fecit’ sprawił, że Aya już nigdy nie spojrzała na zegarek jak na zwykłe, ozdobne akcesorium, a jej pasja pogłębiła się jeszcze bardziej.
Ellen DeGeneres
Na koniec zostawiliśmy prawdopodnie najbardziej spektakularną kolekcję zegarków wśród kobiet na świecie. Ellen DeGeneres, czyli obecnie gospodyni popularnego talk-show ‘The Ellen DeGeneres Show’, a w przeszłości także scenarzystka i aktorka, nieustannie prezentuje publicznie najwyższe modele Patka i Rolexa, co chwile zaskakując nowymi zegarkami w jej przebogatej kolekcji.
Dla Ellen każda okazja jest dobra do trzymania najwyższego poziomu na nadgarstku. Poniższe spotkanie z olimpijką, Aly Raisman zostało uświetnione stalowym chronografem od Patka Ref. 5960/1A. W końcu sportowy temat spotkania determinował sportowy charakter zegarka. Proste.
Jeśli chcemy mieć możliwie najpełniejszy wgląd w kolekcję Ellen, należy uważnie oglądać jej talk show, gdzie praktycznie co kilka odcinków pojawia się nowy czasomierz. Tutaj np. postawiła na będący miksem stali i różowego złota Nautilus chronograf od Patka, ref 5980/1AR-001 z piękną gradientową niebieską tarczą.
Gdy przychodzi kolej na Rolexa, również tutaj Ellen nie szuka zegarków nigdzie indziej poza górną półką modeli. Przykładem jest kultowy vintage chronograf Daytona z serii nazwanej od nazwiska Paula Newmana, który pierwszy upodobał sobie te czasomierze. Ellen łamiąc wszelkie schematy, pokazuje jak idealnie również kobietom pasuje tak wyjątkowo wydawałoby się męski czasomierz.
Kończąc zestawienie, które w przypadku Ellen moglibyśmy kontynuować jeszcze długo, skupmy się na jednym z najbardziej wyjątkowych zegarków widzianych publicznie u kobiet kolekcjonerek. Jest to bardzo rzadki Patek Philippe 5271P, czyli Grande Complication z wiecznym kalendarzem i chronografem, posiadający na bezelu i uszach 58 diamentów.
Model ten wyceniany jest na ponad 280 000 USD i jest idealną kwintesencją zegarmistrzowskiego know-how i delikatnej biżuteryjnej ekstrawagancji. W końcu kobieta zmienną jest.
To zestawienie jest zapewne tylko drobną frakcją kobiet, które temat wyrafinowanych zegarków traktują bardzo serio i z wielką pasją, do tego często w bardzo opanowanym skryciu, bez podobnej mężczyznom-kolekcjonerom manierze epatowania swoimi zegarkami na wszystkie sposoby w social mediach. Co jakiś czas na instagramie natrafiamy na całkowicie anonimowe kolekcjonerki, które za barierą prywatnego konta, w swojej galerii mają niesamowite zbiory najwyższej klasy czasomierzy. Przykładem może być niejaka panna Ikue, która posiada prawie każdy bardziej skomplikowany model Van Cleef Arples, mnóstwo czasomierzy A. Lange & Soehne oraz kilka Patków. Jak dziś pamiętamy też moment z targów SIHH w 2017 roku, gdzie na stoisku Richarda Mille’a, z zakulisowej części w pewnym momencie wyszła filigranowa Azjtka, która w każdej ręce trzymała po 3 torebki RM z pudełkami na zegarki w środku. Także jak widać już raczej dawno zatarły się granice dzielące zegarki męskie od damskich, oraz z kim bardziej powinno być kojarzone to hobby.